Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 listopada 2007 r., sygn. II SA/Ol 720/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Ewa Rychcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2007 r. sprawy ze skargi Rady Miejskiej na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. orzeka, że zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze nie podlega wykonaniu.

 

UZASADNIENIE

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia "[...]", nr "[...]", Wojewoda stwierdził nieważność uchwały NR "[...]" Rady Miejskiej z dnia "[....]" w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obrębu geodezyjnego "[...]" i części obrębu "[...]". W uzasadnieniu wskazano, że zakwestionowana uchwała rażąco narusza prawo przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tj.

1) art. 20, poprzez niezgodność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy;

2) art. 17 pkt 8, poprzez zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze bez uprzedniego uzyskania zgody właściwego organu administracji publicznej.

Niezgodność przedmiotowej uchwały ze studium polega m.in. na tym, że tereny składowania i powierzchniowej eksploatacji kruszywa naturalnego, piasku zagrożone osuwaniem się mas ziemnych oznaczone symbolem PG i PG1 na rysunku planu i w § 49 tekstu planu nie zostały wskazane na rysunku studium. Stosownie zaś do art. 10 ust. 1 pkt 11 i 12 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w studium uwzględnia się uwarunkowania wynikające w szczególności z występowania udokumentowanych złóż kopalin i terenów górniczych. Ponadto, uchwałą Nr "[...]" z dnia "[...]" Rada Miejska uznała za nieaktualne w całości Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy, zatwierdzone uchwałą Nr "[...]" z dnia "[...]"

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00