Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. I SA/Ol 442/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ryszard Maliszewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Czajkowski Sędzia WSA Tadeusz Piskozub Protokolant Lidia Wachowska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 7 listopada 2007 r. sprawy ze skargi M. P, W. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]., Nr [...] w przedmiocie: określenia kwoty długu celnego, podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżących kwotę 5 117 zł (pięć tysięcy sto siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia "[...]", Nr "[...]" Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]" stwierdzającą powstanie długu celnego, określającą kwotę wynikającą z długu celnego, kwotę podatku akcyzowego, kwotę opłaty paliwowej oraz kwotę podatku od towarów i usług w odniesieniu do 31 100,50 litrów oleju napędowego, wprowadzonego na obszar Wspólnoty przez M.P., W.P., oraz umarzającą postępowanie w zakresie paliwa w ilości 182 litrów i wzywającą do uiszczenia należności w łącznej kwocie 52 554,00 zł wraz z należnymi odsetkami.
W wyniku kontroli celnej przeprowadzonej na przejściu granicznym w B., dotyczącej paliwa przewiezionego przez pojazdy należące do M.P., W.P., oraz w związku z kontrolą przeprowadzoną w dniach "[...]" w siedzibie przedsiębiorcy w zakresie prawidłowości nadawania przeznaczenia celnego towarom w okresie od sierpnia 2004 roku do marca 2005 roku ustalono, że doszło do naruszenia art. 112 Rozporządzenia Rady (EWG) Nr 918/83 z dnia 28 marca 1983 roku ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych oraz usunięcia spod dozoru celnego paliwa (olej napędowy) wprowadzonego na wspólnotowy obszar celny w zbiornikach autokarów. Zgodnie z art. 112 ust. 1 lit. a powyższego rozporządzenia oraz art. 39 pkt 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 roku Prawo celne, zwolnione od należności przywozowych jest 600 litrów paliwa przywożone w standardowym zbiorniku handlowego pojazdu samochodowego służącego do odpłatnego lub nieodpłatnego przewozu więcej niż 10 osób wraz z kierowcą. Natomiast zgodnie z art. 115 cytowanego rozporządzenia paliwo zwolnione z należności celnych przywozowych nie może być wykorzystywane w pojazdach innych niż te, w których zostało przywiezione, ani nie może zostać usunięte z tych pojazdów i przechowywane za wyjątkiem okresu niezbędnych napraw tych pojazdów, nie może też zostać odpłatnie lub nieodpłatnie odstąpione przez osobę korzystającą ze zwolnienia. Naruszenie warunku określonego w art. 115 powołanego rozporządzenia powoduje powstanie długu celnego.