Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 listopada 2007 r., sygn. II SA/Ol 811/07

Przepis art. 67 Konstytucji RP stanowi wzorzec konstytucyjny określający w sposób ogólny ramy zabezpieczenia społecznego, kierunki polityki państwa i jest adresowany głównie do organów prawodawczych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2007 r. sprawy ze skargi C. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia społecznego - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Pismem z 6 kwietnia 2007r. C.G wystąpił do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie, na podstawie art. 37 i 67 pkt 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz zobowiązań RP wyrażonych w ustawach z dnia 29 stycznia 1999, poz. 67 i 68 oraz z dnia 24 kwietnia 2003r. Dz. U. Nr 113, poz. 1065, zabezpieczenia społecznego w wysokości minimum socjalnego ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Społecznych. Podał, że jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku, pozostającą na utrzymaniu żony, której dochód netto wynosi 750 zł.

Pismem z 27 kwietnia 2007r. organ I instancji wystąpił do strony o dostarczenie zaświadczenia o zarobkach małżonki za miesiąc marzec 2007r., jak również skontaktowanie się z organem w celu ustalenia terminu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

W dniu 5 maja 2007r. C.G. poinformował organ, iż jego średni dochód rodziny przekracza maksymalny pułap dochodu na osobę jaki przewidują przepisy ustawy o pomocy społecznej, o której mowa w art. 71 Konstytucji RP, a której nie podlega. W związku z tym we wniosku prosił o zabezpieczenie społeczne, jakie gwarantuje art. 67 pkt 2 Konstytucji, jak też podpisane i ratyfikowane umowy międzynarodowe zobowiązujące do odpowiednich działań w tym zakresie. Podał, że w jego przypadku Konstytucja oraz wymienione ustawy nie nakazują dostarczenia zaświadczeń o jakie wystąpił MOPS, jak również przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Stwierdził, że jego wniosek został niezrozumiany, gdyż żądane zaświadczenie doręczy dopiero z chwilą rozpoczęcia przez organ działań zmierzających do przyznania mu zabezpieczenia społecznego. Wyjaśnił, że prośbę o zabezpieczenie społeczne skierował do MOPS, gdyż na całym świecie takimi sprawami zajmują się służby socjalne. Zażądał podjęcia działań zgodnych z prawem, bowiem jego wniosek winien być przekazany właściwemu organowi w terminie 7 dni, a ponieważ nie został przekazany automatycznie organem właściwym stał się MOPS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00