Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 listopada 2007 r., sygn. I SA/Łd 1096/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie Sędzia NSA Teresa Porczyńska (spr.) Asesor WSA Ewa Cisowska Sakrajda Protokolant Agata Brolik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2007 r. sprawy ze skargi A. V. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł.-P., po rozpoznaniu wniosku A.V., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "V.-T." A.V., o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT świadczonych usług, podzielił pogląd wyrażony przez wnioskodawcę.

We wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 27 lutego 2007 r. oraz w piśmie uzupełniającym wniosek, podatnik wyjaśnił, że w ramach prowadzonej działalności pośredniczył w zawieraniu umów między firmami polskimi, a firmami włoskimi i szwedzkimi. Podatnik wyszukiwał zatem polskie firmy poszukujące części zamienne do maszyn produkcji szwedzkiej i włoskiej, tłumaczył zamówienia, a następnie wyszukiwał dostawców zagranicą oraz informował polskie firmy o cenach części i warunkach dostaw. Same zamówienia, realizacja transakcji i zapłata za zamówione części, następowała już w sposób uzgodniony między skojarzonymi firmami. W zamian za swoje usługi podatnik otrzymywał stosowną prowizję od dostawców części. W ocenie wnioskodawcy, zgodnie z art. 22, 27 i 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.), miejsce świadczenia usług, w ramach tak określonej działalności, znajdowało się poza granicami Polski. W konsekwencji zdaniem wnioskodawcy nie ciążył na nim obowiązek opodatkowania świadczonych usług podatkiem od towarów i usług, ponieważ zobowiązanymi do rozliczenia tego podatku byli nabywcy usług, czyli firmy włoskie i szwedzkie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00