Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. III SA/Kr 759/07
Wśród zlikwidowanych trzech stanowisk mogło znajdować się stanowisko zajmowane przez skarżącego, ale pod warunkiem, że organ ustalił jasne kryteria, według których dokonano likwidacji tych trzech stanowisk, kryteria według, których każdy ze strażaków zajmujących dziewięć stanowisk mógł mieć jasną orientację, dlaczego i które stanowiska zostaną zlikwidowane.
Sytuacja prawna skarżącego jest na tyle szczególna, że zasadą jest przeniesienie go na stanowisko równorzędne, a to oznacza, że na organie administracyjnym podejmującym decyzję o przeniesieniu takiej osoby na niższe stanowisko służbowe spoczywa obowiązek wykazania, że istotnie nie było i nie ma możliwości przeniesienia jej na inne równorzędne stanowisko.
Pojęcie uznaniowości nie oznacza dowolności. Pomimo tego, iż decyzja jest oparta o uznanie administracyjne, to taka decyzja winna być w pełni uzasadniona, aby strona miała jasność co do kryteriów, którymi kierował się organ administracyjny.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Elżbieta Kremer Sędziowie NSA Piotr Lechowski WSA Bożenna Blitek (spr.) po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2007 r. sprawy ze skargi Z. O. na decyzję personalną Komendanta Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przeniesienia na niższe stanowisko I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. orzeka, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane.
UZASADNIENIE
Decyzją Nr [...] Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] m.in. przeniesiono z dniem 1 lutego 2007r. asp. Z. O. na stanowisko Starszy operator sprzętu specjalnego w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej JRG Nr [...] w zmianowym systemie czasu służby stałej. Jako podstawę prawną przeniesienia strażaka na niższe stanowisko służbowe wskazano art. 32 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 38 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006r., Nr 96, poz. 667 z późn. zm.) oraz według art. 108 § 1 kpa decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.