Wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. I SA/Ke 454/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Asesor WSA Mirosław Surma, Protokolant Asystent sędziego Sebastian Styczeń, , po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 listopada 2007r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacja przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia [...] r. L. B..Spółka z o.o. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Celnego w K. o udzielenie, w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926), o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego tj. powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym w sytuacji wykorzystania utylizacyjnego tłuszczu zwierzęcego jako paliwa do pieców wapienniczych. Spółka jest producentem wyrobów wapienniczych, przetwarza kamień wapienny , w tym dokonuje jego wypału w piecach wapienniczych, na skutek czego powstaje wapno. Piece wapienniczych opalane są mieszanką paliwa, której składnikiem są utylizacyjny tłuszcz zwierzęcy i ciężki olej opałowy. Utylizacyjny tłuszcz zwierzęcy powstaje w procesie przetwarzania /utylizacji/ niejadalnych szczątków zwierzęcych, a Spółka nabywa go od zakładów prowadzących działalność gospodarczą w tym zakresie. Spółka ponadto posiada status współspalarni ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego - tłuszczy zwierzęcych kategorii 1, 2 i 3 nadany jej decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Spółka we wniosku podkreśla, że dostawcy tłuszczu nie są podatnikami podatku akcyzowego, a Spółka złożyła na żądanie dostawcy oświadczenie, iż nie zamierza używać tłuszczu w tzw. bezpośrednich celach energetycznych, takich jak: paliwo silnikowe lub dodatek albo domieszka do paliw silnikowych, że nie będzie on używany w takich celach przez Spółkę oraz że nie dokona jego odsprzedaży w takich celach. Natomiast dostawcy drugiego składnika mieszanki tj. oleju opałowego ciężkiego są podatnikami podatku akcyzowego, prowadzą podatkowe składy akcyzowe i w cenie oleju dostarczanego Spółce naliczają podatek akcyzowy.