Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 padziernika 2007 r., sygn. III SA/Wr 92/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński, Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Protokolant Jolanta Ryndak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 16 października 2007 sprawy ze skargi T. E. P. sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowanie kwoty długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego z dnia [...] Spółka A. z o.o. z siedzibą we W. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Chin towary określone jako urządzenia do zapisu i odtwarzania dźwięku o symbolach i nazwach handlowych: odtwarzacze MP3 Player [...] oraz [...], klasyfikując je według kodu CN 8520 90 90 90.

W oparciu o wyniki przeprowadzonej - po zwolnieniu towaru - kontroli danych zawartych w zgłoszeniu celnym, zakwestionowano prawidłowość zastosowania kodu CN dla importowanych towarów.

Po przeprowadzeniu stosownego postępowania, Naczelnik Urzędu Celnego we W.u wydał w dniu [...] decyzję Nr [...], w której - w związku z zakwalifikowaniem importowanych towarów według kodu CN 8527 31 98 00 - orzekł o retrospektywnym zaksięgowaniu kwoty długo celnego w wysokości [...] oraz wezwał stronę do uiszczenia odsetek od wyżej wymienionej kwoty, liczonych od dnia powstania długu celnego, tj. [...]. do dnia dokonania wpłaty.

Od powyższej decyzji Spółka odwołała się, zarzucając organowi celnemu: rażące naruszenie przepisów postępowania tj. art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 73 ust. 1 ustawy Prawo celne, poprzez naruszenie zasady zaufania do organów podatkowych (w tym przypadku celnych); naruszenie art. 51 ustawy Prawo celne, poprzez orzeczenie retrospektywnego zaksięgowania kwoty długu celnego; naruszenie art. 65 § 1 ustawy Prawo celne, poprzez niesłuszne wezwanie strony do uiszczenia odsetek od kwoty długu celnego tj., mimo, iż dług celny został spowodowany okolicznościami nie wynikającymi z zaniedbania lub świadomego działania Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00