Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 października 2007 r., sygn. III SA/Wa 2793/06
W stanie prawnym obowiązującym w 2003 r. wyroby akcyzowe mogły być opodatkowane podatkiem akcyzowym na każdym etapie ich obrotu, tj. więcej niż jeden raz.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Tarno, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (spr.), Sędzia WSA Jerzy Płusa, Protokolant Anna Armińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2007 r. sprawy ze skargi W.R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za okres od stycznia do kwietnia i od lipca do września 2003 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości 3) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz W.R. kwotę 7.200 zł (słownie: siedem tysięcy dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] stycznia 2006 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił W. R. prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą P.H.U. "K" - Skarżącemu w rozpatrywanej sprawie, zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące styczeń-kwiecień, lipiec-wrzesień 2003 r. W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż w toku postępowania kontrolnego przeprowadzonego u wyżej wymienionego stwierdzono, że nabywał on odbarwiony (pozbawiony oznacznika) olej opałowy, który następnie sprzedawał innym podmiotom jako olej napędowy. Zakupu tego oleju Skarżący dokonywał od następujących podmiotów: U. sp. z o.o. we W. (osobami zarządzającymi tą firmą byli W.Ś. i G.A.), P. sp. z o.o. w W. (osobą zarządzającą była W.Ch.), P.P. w W. i P.O. w W. (osobą zarządzającą był G.A.). Organ pierwszej instancji zaznaczył, iż osoby te uznane zostały prawomocnym wyrokiem winnymi odbarwiania oleju opałowego i sprzedaży go jako oleju napędowego w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń poczynionych w postępowaniu karnym, z którego materiały włączono następnie jako dowody do postępowania kontrolnego wynikało, że odbarwianie oleju opałowego odbywało się w bazach paliwowych w B. (do kwietnia 2003 r.) i w P. (od kwietnia 2003 r.). Z baz tych odbarwiony olej już jako olej napędowy sprzedawany był Skarżącemu, który odsprzedawał go dalej jako olej napędowy bez naliczenia podatku akcyzowego. Za zakup odbarwionego oleju Skarżący otrzymywał wynagrodzenie w gotówce (prowizję) zaś należność za zakupione "podrobione" paliwo przelewał na konto bankowe sprzedawcy. Organ pierwszej instancji przedstawił szczegółowe zestawienie ilości zakupionego przez Skarżącego oleju opałowego od wymienionych na wstępie podmiotów. Przypomniał, iż zgodnie z art. 35 ust. 6 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "ustawa o VAT z 1993 r.", obowiązek podatkowy w przypadku olejów opałowych oraz olejów napędowych, jeżeli sprzedaż dotyczy oleju zabarwionego na czerwono i oznaczonego znacznikiem, przeznaczonego na cele inne niż opałowe, powstaje dla podatników nabywających te wyroby - z dniem nabycia tych wyrobów i przeznaczenia ich następnie na cele inne niż opałowe, a jeżeli tego dnia nie można ustalić - z dniem stwierdzenia przez upoważniony organ, że posiadane wyroby nie są przeznaczone na cele opałowe. Oznacza to, że obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał u Skarżącego z chwilą zakupu odbarwionego oleju opałowego jako oleju napędowego. Wyjaśnił, iż w uprzednio obowiązującym stanie prawnym w sytuacji, gdy zostało stwierdzone posiadanie wyrobu akcyzowego, co do którego jego posiadacz nie mógł przedstawić dowodu uregulowania jego statusu prawnego, należało przyjąć, iż towar ten został przez tego posiadacza nabyty bez uiszczenia akcyzy w należytej wysokości i na tym posiadaczu ciąży obowiązek podatkowy w akcyzie.