Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 października 2007 r., sygn. I SA/Po 829/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędziowie as.sąd. WSA Karol Pawlicki /spr./ as.sąd. WSA Roman Wiatrowski Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2007 r. sprawy ze skargi sp. A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę /-/R. Wiatrowski /-/J. Małecki /-/K. Pawlicki

Uzasadnienie

ISA/Po 829/07

UZASADNIENIE

Sp. A w P. zwróciła się pismem z dnia [...] do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej j interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Spółka podała, że w związku z dokonanym podwyższeniem kapitału w zamian za wkład niepieniężny, poniosła koszty w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych, taksy notarialnej oraz podatku od towarów i usług od czynności cywilnoprawnych, a także koszty opłat sądowych związanych z rejestracją podwyższenia kapitału w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W związku z powyższym spółka powzięła wątpliwość, czy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, poniesione przez spółkę koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, taksy notarialnej i opłat sądowych stanowią koszty uzyskania przychodu oraz w którym momencie powinny być rozpoznane.

Zdaniem Spółki związane z czynnością podwyższenia kapitału zakładowego koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, taksy notarialnej i koszty opłat sądowych stanowią koszty uzyskania przychodu w świetle w/w ustawy. Wydatki te powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Uzasadniając swoje stanowisko Spółka wskazała, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Koszty z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego nie zostały wymienione w art. 16 jako koszty, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00