Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 października 2007 r., sygn. I SA/Po 21/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędziowie Sędzia NSA Maria Skwierzyńska (spr.) Asesor sądowy WSA Maciej Jaśniewicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2007r. sprawy ze skargi R.J i J. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000r. oddala skargę /-/ M. Jaśniewicz /-/ K. Wolna-Kubicka /-/ M. Skwierzyńska
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w określił J.i R. J. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000r. w wysokości [...]zł.
Uzasadniając powyższą decyzję, organ podatkowy I instancji podał, że podatnicy w złożonym zeznaniu podatkowym za 2000r. PIT - 36 wnosząc o łączne opodatkowanie wykazali, że jedynym źródłem uzyskanych przez nich przychodów była prowadzona przez R.J. pozarolnicza działalność gospodarcza w ramach Wielobranżowego Zakładu - R.J.z siedzibą w O.
Od powyższej decyzji strona złożyła odwołanie.
Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...]po rozpatrzeniu odwołania uchylił w całości zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że R.J. począwszy od 15 kwietnia 1999r. korzystał ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.1999r. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego były dochody z działalności gospodarczej osób zatrudniających osoby niepełnosprawne, w zakresie i na zasadach określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
Natomiast z dniem 1 stycznia 2000 roku na mocy ustawy z dnia 20 listopada 1999 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1999 roku Nr 95, poz. 1101) zniesione zostało powołane zwolnienie w podatku dochodowym, przy czym ustawodawca nie przewidział w tym zakresie przepisów przejściowych. W zakresie mocy obowiązującej wyżej wskazanych przepisów wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 25 czerwca 2002 roku sygn. akt K 45/01, opublikowanym w Dzienniku Ustaw z dnia 05 lipca 2002 roku Nr 100, poz. 923. W wyroku tym wskazano, iż w stosunku do podatników, których zmiana przepisów zastała w trakcie prowadzenia długookresowych przedsięwzięć inwestycyjnych na rzecz osób niepełnosprawnych zatrudnionych w ich zakładach, ma zastosowanie ta część wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w której orzeczono o niekonstytucyjności art. 2 pkt 2 powołanej ustawy nowelizującej. Wobec tego przepis znoszący zwolnienie w podatku dochodowym zachowuje moc obowiązującą w stosunku do tych podatników, którzy do dnia ogłoszenia ustawy z dnia 20 listopada 1999r. nie rozpoczęli nowych inwestycji, a więc nie ponieśli wydatków w celu realizacji długookresowych przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych.