Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 października 2007 r., sygn. III SA/Gl 125/07

1. Ze względu na konstrukcję podatku od towarów i usług w przypadku wystawienia faktury korygującej, gdzie zmniejszenie podatku należnego przez sprzedawcę musi skutkować zmniejszeniem podatku naliczonego u nabywcy oraz potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości tych rozliczeń, posiadanie przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę jest konieczne, gdyż jest to dokument wskazujący, że nabywca został poinformowany o fakcie zmniejszenia wysokości podatku należnego, a tym samym wysokości podatku naliczonego. W związku z tym ciążący na sprzedawcy obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, wynikający z § 19 ust. 4 zd. 1 Rozporządzenia z 2004 r., wypełnia delegację wynikającą z art. 106 ust. 8 pkt 1 u.p.t.u. z 2004 r. określając szczegółową zasadę wystawiania faktur.

2. Minister Finansów przekroczył upoważnienie wynikające z art. 106 ust. 8 u.p.t.u. z 2004 r. określając w § 19 ust. 4 zd. 2 Rozporządzenia z 2004 r. moment kiedy sprzedawca mógł obniżyć kwotę podatku należnego, wskazując na miesiąc lub kwartał (przy takim sposobie rozliczenia), w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Obniżenie obrotu w określonym momencie kształtuje wielkość podstawy opodatkowania i wysokość podatku, dlatego nie może być uznane za kwestię formalną związaną z zasadami wystawiania faktur, o której mowa w upoważnieniu delegacyjnym. Ponadto należy wskazać, ze jest to materia zastrzeżona dla regulacji ustawowej w myśl art. 217 Konstytucji RP i nie może być przedmiotem regulacji podustawowych.

3. Przy rabacie po dokonaniu dostawy obniżenie obrotu nie może nastąpić bez zwrotu części kwoty należnej bądź skonsumowania rabatu w innej formie. Rabat zmniejsza obrót dopiero w momencie zwrotu części wynagrodzenia jako następstwa jego udzielenia.

4. Z wyroków ETS można wywieść zasadę, że jeśli wielkość podstawy opodatkowania zależy od kwoty rzeczywiście zapłaconej przez konsumenta, to również z drugiej strony obniżenie obrotu, np. z powodu zwrotu towaru lub kwoty nienależnej, może nastąpić dopiero w momencie zwrotu odpowiedniej części wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00