Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 wrzenia 2007 r., sygn. I SA/Wr 1737/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Asesor WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 września 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2000 roku Oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Izby Skarbowej we W. z dnia [...], nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...], nr [...], określającą Z. M. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za sierpień 2000 r. w wysokości [...].

Organ podatkowy pierwszej instancji ustalił, że Z. M. w latach 1999-2000 sprowadził z terytorium Niemiec osiem samochodów osobowych, sprzedając w tym okresie cztery samochody. Sprowadzone auta były w znacznym stopniu uszkodzone, tak że przed ich sprzedażą Z. M. dokonywał remontu samochodów. Zdaniem Urzędu Skarbowego w W. powyższe okoliczności świadczyły o tym, że samochody były nabywane w celu dalszej odsprzedaży, a przez to wskazywały na zamiar dokonywania sprzedaży w sposób częstotliwy. Powołując się na przepis art. 5 ust. 1 oraz art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej "ustawą VAT", organ podatkowy stwierdził, że Z. M. prowadził działalność gospodarczą oraz w jej ramach dokonywał we własnym imieniu i na własny rachunek czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to jest sprzedaży samochodów osobowych, przy których występował jako podatnik od towarów i usług, co spowodowało powstanie obowiązku podatkowego w tym podatku, a w konsekwencji - zobowiązania podatkowego. W odniesieniu do transakcji dokonanych w przedmiotowym okresie rozliczeniowym (sierpień 2000 r.), organ podatkowy ustalił, że Z. M. w 1999 r. nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla podatku od towarów i usług, jak również nie złożył oświadczenia w przedmiocie wyboru zwolnienia od podatku przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, w konsekwencji czego opodatkowaniu podlegała sprzedaż w dniu [...] samochodu FORD MONDEO za cenę [...]. Powołując się na przepis § 69 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.) organ stwierdził, że opodatkowaniu podlega różnica między ceną sprzedaży a ceną nabycia, a to według stawki 22%. Ponieważ różnica ta wyniosła [...] (nabycie za

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00