Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 września 2007 r., sygn. I SA/Wr 964/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Lidia Błystak Sędziowie Sędzia WSA - Maria tkacz-Rutkowska Asesor WSA - Marek Olejnik (sprawozdawca) Protokolant Michał Kazek po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 26 września 2007 r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2003-2006 oddala skargę.
Uzasadnienie
W deklaracjach na podatek od nieruchomości za lata 2003 - 2006 i ich korektach A S.A. w K. wykazała łączną kwotę podatku od nieruchomości w następujących wysokościach: za rok 2003 - [...]; za rok2004 - [...]; za rok 2005 - [...].; za rok 2006 - [...].
W wyniku przeprowadzonego postępowania, decyzją Nr [...] z dnia [...], Wójt Gminy L. określił Spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości w następujących wysokościach: za rok 2003 - [...]; za rok 2004 - [...]; za rok 2005 - [...]; za rok 2006 - [...].
Różnica pomiędzy wysokością podatku zadeklarowanego przez podatnika w poszczególnych latach objętych decyzją, a podatkiem określonym przez organ podatkowy wyniknęła faktu, iż Spółka nie wykazała do opodatkowania wyrobisk górniczych i obiektów budowlanych znajdujących się w podziemnych wyrobiskach górniczych. Organ podatkowy gminy uznał, że przedmioty te stanowią budowle podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Wójt Gminy L. wskazał przy tym, że każda budowla będąca obiektem budowlanym podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, o ile jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z zamieszczonej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicji budowli wynika, że jest nią nie tylko sam obiekt budowlany ale i wszelkiego rodzaju urządzenia, które umożliwiają jego normalne funkcjonowanie. Oznacza to, że budowla nie może być traktowana jako obiekt jednorodny. Jest to z reguły wiele obiektów i urządzeń wzajemnie ze sobą powiązanych służących określonej działalności. Nie ma też przy tym znaczenia, czy budowle znajdują się pod, czy nad powierzchnią ziemi. Wskazując na powyższe Wójt Gminy L. powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2006r. sygn. akt II FSK 656/05, w którym Sąd stwierdził, że uzależnienie opodatkowania budowli od ich usytuowania na powierzchni ziemi lub pod nią nie ma żadnego uzasadnienia w świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i pozostawałoby w jawnej sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości i sprawiedliwości opodatkowania.