Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 września 2007 r., sygn. III SA/Gd 144/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędziowie: WSA Alina Dominiak WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2007 r. sprawy ze skarg "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszeń celnych co do klasyfikacji taryfowej towaru oddala skargi.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonymi decyzjami z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej, powołując art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu odwołań "A" Spółki z o.o. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...]. nr [...] oraz nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej - utrzymał w mocy decyzje organu celnego I instancji.

Rozstrzygnięcia te zapadły na tle następującego stanu faktycznego:

W dniach 20 maja 2004 r. i 24 marca 2005 "A" Spółka z o.o. dokonała, za pośrednictwem Agencji Celnej "B", zgłoszeń celnych dotyczących "fosforanu monopotasowego" (zgłoszenie z dnia 20 maja 2004 r.) oraz nawozu sztucznego fosforanu monopotasowego (zgłoszenie z dnia 24 marca 2005 r.) deklarując kod TARIC 3105 60 90 90. Dla w/w towarów określono preferencyjną stawkę cła w wysokości 0% (zgłoszenie późniejsze), i 3,2 % (zgłoszenie wcześniejsze) oraz stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%. Zadeklarowano stosowne należności celne oraz kwoty podatku od towarów i usług. Przedmiotowe zgłoszenia spełniały wymogi formalne, wobec czego zostały przyjęte i zarejestrowane.

Po zwolnieniu towaru organ celny przystąpił do weryfikacji zgłoszeń i wszczął stosowne postępowania celne i podatkowe.

W pismach z dnia 5 lipca 2006 r. strona wskazała, że importowany towar to fosforan monopotasowy, lecz przeznaczony jest tylko i wyłącznie do stosowania jako nawóz, a odbiorcami towaru są rolnicy indywidualni i ogrodnicy. Na potwierdzenie tych twierdzeń powołano: sprawozdanie z badań Laboratorium Celnego Izby Celnej z dnia [...]., oświadczenie oraz świadectwo analizy wydane przez "C" z Chin, oznakowanie na produkcie i dokumentach oraz załączono kopie faktur sprzedaży i oświadczeń odbiorców produktu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00