Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 września 2007 r., sygn. I SA/Gd 364/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Kolanowski, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Asesor WSA Danuta Oleś (spr.), Protokolant Sekretarz Sądowy Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 września 2007 r. sprawy ze skargi A spółki z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2005 r. oddala skargę.
UZASADNIENIE
Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie jest skarga A. spółki z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] w zakresie podatku od towarów i usług za listopad 2005r.
Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym:
W styczniu 2006 r. pracownicy Urzędu Skarbowego przeprowadzili w spółce z o.o. A. z siedzibą w G., kontrolę w zakresie rozliczeń z budżetem państwa za listopad 2005 r., w tym prawidłowości wykazanej w deklaracji V AT -7 za listopad 2005 r. kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni, w wysokości [...]zł.
W konsekwencji ustaleń dokonanych w trakcie postępowania kontrolnego i podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał w dniu [...]decyzję, w której określił Spółce za listopad 2005 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości [...]zł.
W pierwszej kolejności organ podatkowy nie uznał prawa podatnika do zastosowania stawki podatku 0% w odniesieniu do świadczonych usług transportu i spedycji wykonywanych na terenie kraju, stanowiących część usługi transportu międzynarodowego w imporcie towarów do składu celnego, potwierdzonych fakturami VAT. Zdaniem organu podatkowego okazane w trakcie kontroli dowody nie dokumentowały transportu międzynarodowego w imporcie, a z dokumentów celnych SAD nie wynikało jednoznacznie, że wartość usługi transportu została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, czego wymaga przepis art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwana dalej "ustawa o VAT") , do zastosowania stawki podatku 0%. W konsekwencji organ I instancji uznał, iż usługi udokumentowane zakwestionowanymi fakturami winny być objęte stawką podatku 22% i wobec tego zarzucił Spółce zaniżenie podatku należnego o kwotę [...]zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right