Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 września 2007 r., sygn. I SA/Bd 530/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Dudra Asesor sądowy Mirella Łent Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 września 2007 r. sprawy ze skargi D. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] 2005 r. nr [...]., 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz D. B. kwotę 2.800,00 (dwa tysiące osiemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 26 września 2005 r. do Urzędu Celnego w B. wpłynął wniosek D. B. o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym w kwocie 12.419 zł wraz z należnym oprocentowaniem.

W wyniku przeprowadzonego postępowania Naczelnik Urzędu Celnego w B. w dniu [...] 2005r. wydał decyzję, w której odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...], rok produkcji 2002.

Od powyższej decyzji strona złożyła odwołanie, w którym wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji i stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym zgodnie z wnioskiem wraz z należnym oprocentowaniem. Zaskarżonej decyzji podatnik zarzucił naruszenie przepisów art. 3 ust. 1 lit a, art. 23 w związku z art. 25, art. 28, art. 90 TWE oraz przepisów dotyczących postępowania podatkowego, w szczególności art. 120, art. 122 w związku z art. 187 ustawy Ordynacja podatkowa.

Strona podkreśliła, że od 01 maja 2004 roku na terytorium RP obowiązuje prawo wspólnotowe z całym jego dorobkiem, które winno być stosowane bezpośrednio, jeżeli jego działanie nie jest uzależnione od wydania aktów prawa wewnętrznego, czyli jest bezpośrednie, jasne i bezwarunkowe. Podatnik wskazał na dyskryminacyjny charakter regulacji prawnych w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych oraz naruszenie w związku z tym art. 90 TWE. Wykazanie dyskryminacji mogłoby nastąpić poprzez porównanie sytuacji dwóch podatników nabywających analogiczny pojazd, przy czym jeden z nich nabyłby go w kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00