Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 sierpnia 2007 r., sygn. I SA/Wr 843/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia WSA Katarzyna Radom Sędziowie : Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Asesor WSA Alojzy Wyszkowski (sprawozdawca) Protokolant: Anna Terlecka po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 sierpnia 2007 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa A Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej we W. po rozpatrzeniu odwołania z dnia [...] Przedsiębiorstwa A Spółka z o.o. w O. decyzją z dnia [...], Nr [...] wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...] Nr [...] określającą zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 r. w wysokości [...].
Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. po przeprowadzeniu postępowania podatkowego wydał decyzję na podstawie, której określił zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 r. w wysokości [...] tj. w kwocie wyższej o [...], niż zadeklarowała Spółka w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2002 r. (CIT-8). Organ podatkowy stwierdził, że Spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów z tyt. premii podatkowej o kwotę [...], do której Spółka nie na nabyła prawa, ponieważ w księgach rachunkowych za rok 2002 brak było zapisów księgowych potwierdzających odpisanie wierzytelności nieściągalnych lub utworzenie rezerw (dokonanie odpisów aktualizacyjnych) na ich pokrycie w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Wobec tego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, że Spółka nie wypełniła warunku określonego art. 5 ust. 1 i art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30.08.2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155, poz. 1287 ze zm.) do skorzystania z premii podatkowej. Nie znalazł też podstaw w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ani w przepisach ustawy o rachunkowości, do uznania utworzonej poza systemem księgowym rezerwy podatkowej jako wypełniającej warunek ustawy restrukturyzacyjnej.