Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 sierpnia 2007 r., sygn. I SA/Po 502/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędziowie Sędzia NSA Sylwia Zapalska Asesor sądowy WSA Roman Wiatrowski (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2007r. sprawy ze skargi I.sp. z o. o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do października 2005r. i od czerwca do lipca 2006r. oddala skargę /-/ R.Wiatrowski /-/J.Małecki /-/ S.Zapalska

Uzasadnienie

I SA/Po 502/07

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2006r. do Naczelnika Pierwszego W. Urzędu Skarbowego w P., wpłynął wniosek I. sp. z o.o. z siedzibą w G. z prośbą o umorzenie zaległości podatkowej od towarów i usług za miesiące VIII-IX-X/2005 r. oraz V-VI-VII/2006 r. w wysokości [...] zł.

Uzasadniając podanie strona wskazała, iż do zaległości doszło nagle i z czynnika obiektywnego tj. kradzieży pojemników i palet w Zakładzie "D." T. na kwotę [...] zl. Spółka podniosła, iż decyzja ZUS . oraz ZUS . a następnie decyzje Naczelnika Pierwszego W. Urzędu Skarbowego ograniczyły w znacznym stopniu swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i ugodowej. Zdaniem wnioskodawczyni prowadzone postępowanie egzekucyjne wywierało wpływ na prowadzone działalności spółki i pozostawało sprzeczne z prawem wspólnotowym.

Wnioskująca Spółka podkreśliła, iż powstała sytuacja wpływa na wskaźniki i szybką płynność finansową, bowiem zajęcie kont uniemożliwiało terminową realizację układów ratalnych udzielonych przez Dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Dyrektora Izby Skarbowej. Zaznaczyła, że regulowała bezpośrednie obciążenia poza instytucjami wymienionymi wyżej.

Spółka argumentowała, iż "Prawo wspólnotowe zaleca i popiera politykę zapobiegania opuszczeniu danego podmiotu i zaleca stosowanie oraz realizację przy pomocy zróżnicowanych środków (...) nawet w odrębnych programach pomocowych. Spółka poprzez wniosek o taką odrębność i wyjątkowość występuje.". Podniosła, że poprzez Decyzję Dyrektora ZUS z dnia [...]. oraz Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...]. jednostka uzyskała zgodę na prowadzenie działalności w sytuacji braku płynności finansowej, co nie byłoby możliwe, gdyby zastosowano zasadę wierzyciela do upadłości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00