Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 sierpnia 2007 r., sygn. I SA/Gd 731/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.),, Asesor WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Claudia Kozłowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2007 r. sprawy ze skargi firmy A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...]. nr [...], 2. stwierdza, ze decyzja oraz postanowienie wymienione w pkt. 1 nie mogą być wykonane w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 ze zm., zwanej dalej O.p.) odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...] zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług na podstawie faktury zaliczkowej przed fizycznym otrzymaniem zaliczki oraz przed wykonaniem usługi na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2005 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., zwanej dalej ustawą o VAT).
Podstawą wydania powyższej decyzji były następujące ustalenia stanu faktycznego:
Pismem z dnia 3 lutego 2005 roku (wpłynęło do organu I instancji w dniu 7 lutego 2005 roku), uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2005 roku A. Sp. z o.o. z siedzibą w G. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług na podstawie faktury zaliczkowej przed fizycznym otrzymaniem zaliczki oraz przed wykonaniem usługi na podstawie ustawy o VAT. W złożonym wniosku skarżąca wskazała, że jest podmiotem zajmującym się budową hal. Umowy między A. a jej klientami przewidują częściową zapłatę należnej kwoty za inwestycje w postaci zaliczek wpłacanych jeszcze przed rozpoczęciem prac. W większości inwestycji (nie finansowanych z kredytów bankowych) przed otrzymaniem zaliczki spółka wystawia faktury pro-forma, zaś faktura VAT jest wystawiana po otrzymaniu zaliczki. Natomiast kontrahenci spółki, którzy pokrywają zaliczki z kredytów udzielonych im przez bank (wypłacanych w transzach po przedstawieniu bankowi faktury VAT na zaliczkę) nie są w stanie dokonać fizycznej zapłaty zaliczki przed otrzymaniem od spółki faktury VAT. W związku z powyższym skarżąca jest zmuszona wystawić fakturę VAT przed fizycznym otrzymaniem zaliczki, aby odpowiednia transza kredytu bankowego mogła zostać uruchomiona.