Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 lipca 2007 r., sygn. I SA/Wr 13/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca) Protokolant Anna Kruś po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 lipca 2007 r. sprawy ze skargi Komornika Sadu Rewiru [...] przy Sądzie Rejonowym w L. Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresy i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia [...] Komornik Sądowy Rewiru [...] przy Sądzie Rejonowym w L. Z. K. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z wnioskiem o udzielenie, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.:Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz.60 z późn. zm.) dalej w skrócie: Op, interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowanie prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku komornika sądowego, jako płatnika podatku od towarów i usług, do obliczenie i poboru podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym.

We wniosku o interpretację przepisów strona przedstawiła następujący stan faktyczny i prawny.

Stosowanie do postanowień art.18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 z późn. zm.) dalej: ustawa o VAT, komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, są płatnikami podatku od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów, będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. W przypadku dokonania w postępowaniu egzekucyjnym sprzedaży nieruchomości czynności egzekucyjne wykonywane przez komornika są ograniczone. W myśl obowiązujących przepisów, komornik jest organem egzekucyjnym do momentu zakończenia licytacji, wówczas zamyka przetarg i wymienia licytanta, który zaoferował najwyższą cenę. Czynność ta nie przenosi własności, zatem nie jest dostawą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Dalsze czynności podejmowane w takim postępowaniu egzekucyjnym są zastrzeżone dla sądu, który pełni rolę organu egzekucyjnego. To sąd udziela przybicia i wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, które po uprawomocnieniu się, przenosi własność na nabywcę (art.999 Kpc). Licytant cenę nabycia nieruchomości wpłaca do depozytu sądowego (art.967 Kpc). Sąd sporządza także plan podziału.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00