Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 lipca 2007 r., sygn. I SA/Wr 13/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca) Protokolant Anna Kruś po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 lipca 2007 r. sprawy ze skargi Komornika Sadu Rewiru [...] przy Sądzie Rejonowym w L. Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresy i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia [...] Komornik Sądowy Rewiru [...] przy Sądzie Rejonowym w L. Z. K. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z wnioskiem o udzielenie, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.:Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz.60 z późn. zm.) dalej w skrócie: Op, interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowanie prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku komornika sądowego, jako płatnika podatku od towarów i usług, do obliczenie i poboru podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym.
We wniosku o interpretację przepisów strona przedstawiła następujący stan faktyczny i prawny.
Stosowanie do postanowień art.18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 z późn. zm.) dalej: ustawa o VAT, komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, są płatnikami podatku od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów, będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. W przypadku dokonania w postępowaniu egzekucyjnym sprzedaży nieruchomości czynności egzekucyjne wykonywane przez komornika są ograniczone. W myśl obowiązujących przepisów, komornik jest organem egzekucyjnym do momentu zakończenia licytacji, wówczas zamyka przetarg i wymienia licytanta, który zaoferował najwyższą cenę. Czynność ta nie przenosi własności, zatem nie jest dostawą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Dalsze czynności podejmowane w takim postępowaniu egzekucyjnym są zastrzeżone dla sądu, który pełni rolę organu egzekucyjnego. To sąd udziela przybicia i wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, które po uprawomocnieniu się, przenosi własność na nabywcę (art.999 Kpc). Licytant cenę nabycia nieruchomości wpłaca do depozytu sądowego (art.967 Kpc). Sąd sporządza także plan podziału.