Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 lipca 2007 r., sygn. I SA/Rz 473/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Kazimierz Włoch /spr./ Sędziowie NSA Bożena Wieczorska WSA Małgorzata Niedobylska Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 12 lipca 2007r. sprawy ze skargi M. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] marca 2007r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - oddala skargę -
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] marca 2007r. znak [...] Dyrektor Izby Skarbowej po rozpoznaniu odwołania M.A. od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] września 2005r. znak [...] odmawiającej zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z dnia [...] czerwca 2005r. znak [...] w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Z przedstawionego we wniosku z dnia [...] marca 2005r. stanu faktycznego uzupełnionego pismem z dnia [...] maja 2005r. przez M.A. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego wynika, że wnioskodawca ma miejsce zamieszkania w Kanadzie, tam jest ośrodek jego życia i tam ma rodzinę. Spółka kanadyjska "A" z siedzibą w L. Q. jest jego pracodawcą według prawa kanadyjskiego w której wykonuje obowiązki dyrektora finansowego m.in. w zakresie doradztwa dotyczącego wdrożenia standardów i procedur finansowych, kompleksowych analiz procesów księgowych i raportowania finansowego, zapewnienia fachowych ekspertyz oraz kontroli w zakresie systemów zarządzania finansowego i księgowego. Wnioskodawca przebywa w Polsce czasowo, powyżej 183dni w roku na podstawie umowy o oddelegowanie zawartej ze spółką kanadyjską i wykonuje czynności na terytorium Polski wyłącznie na rzecz tej spółki, która wypłaca mu wynagrodzenie. Spółka kanadyjska nie posiada w Polsce zakładu czy innej stałej placówki. Wnioskodawca wpłaca do Pierwszego Urzędu Skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% od osiąganych dochodów. Według wnioskodawcy z literalnego brzmienia art. 29 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej u.p.d.f. wynika, że w przypadku wykonywania opisanych we wniosku czynności przez osobę posiadającą w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy, należy począwszy od 2004r. zastosować zryczałtowaną stawkę podatkową w wysokości 20%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right