Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 lipca 2007 r., sygn. III SAB/Łd 28/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Asesor WSA Ewa Alberciak (spr.), Protokolant Agnieszka Ratajczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2007 r. sprawy ze skargi J. D. na bezczynność Prezydenta Miasta Ł. w przedmiocie braku wydania decyzji w sprawie zasiłku przedemerytalnego zobowiązuje Prezydenta Miasta Ł. do wydania decyzji w przedmiocie wniosku skarżącego z dnia [...], w terminie 30 dni od dnia doręczenia akt organowi.

Uzasadnienie

III SAB/Łd 28/07

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia [...], które wpłynęło do Urzędu w dniu 4 października 2006 r., J.D. zwrócił się do Powiatowego Urzędu Pracy Nr [...] w Ł. o weryfikację i ponowne rozpatrzenie wniosku dotyczącego zasiłku przedemerytalnego. Podał, że w związku z orzeczeniem Trybunłu Konstytucyjnego z dnia 18 września 2006 r. przysługuje mu prawo do wstecznego przyznania zasiłku przedemerytalnego, jak również strat za cały wsteczny okres.

Pismem z dnia [...] Nr [...], odpowiadając na powyższe pismo, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Nr [...] w Ł. wyjaśnił, że w dniu 1 stycznia 2002 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy /.../ o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu /.../. Przepis art. 3 pkt 13 tejże ustawy zniósł zasiłki przedemerytalne unormowane w art. 37j ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Ustawa nowelizująca zmieniała również warunki do nabycia świadczeń przedemerytalnych. Nowela ta zawierała również przepisy przejściowe - art. 11 ust. 2 ustawy - mające chronić prawa osób, które przed dniem wejścia w życie ustawy zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy i spełniały warunki do nabycia prawa do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego na podstawie dotychczasowych przepisów. W dniu 20 grudnia 2002r. Sejm uchwalił kolejne przepisy nowelizujące ustawę o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. W myśl zapisu art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej z dnia 20 grudnia 2002r., prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego na zasadach określonych w przepisach ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, w brzemieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2001r. przysługuje bezrobotnym, którzy do dnia 12 stycznia 2002r. spełnili warunki do ich nabycia. Na podstawie tego przepisu prawo do ww. zasiłków i świadczeń nabywali bezrobotni na swój wniosek od następnego dnia po dniu jego złożenia, nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, tj. od 6 lutego 2003r. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 18 września 2006r., który został opublikowany w Dzienniku Ustaw w dniu 26 września 2006r., orzekł o niezgodności z Konstytucją zapisu "do dnia 12 stycznia 2002r." w treści przepisu art. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 2002r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o systemie oświaty. W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 września 2006r. istniała możliwość złożenia, w trybie art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego - w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia wyroku, wniosku o wznowienie postępowania. Właściwym do wznowienia postępowania jest organ, który wydał decyzję na podstawie przepisów uznanych za niekonstytucyjne w ostatniej instancji. W tej sytuacji, na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 września 2006r. można wznowić postępowanie jedynie w sprawach zakończonych decyzjami ostatecznymi wydanymi w oparciu o przepisy art. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 2002r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00