Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 lipca 2007 r., sygn. I SA/Gl 302/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Sędzia NSA Anna Wiciak, Protokolant Monika Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lipca 2007r. sprawy ze skargi Syndyka Masy Upadłości A - P., W.- B. Sp. Jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ulgi płatniczej-odroczenie zaległości podatkowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy - na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) - decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] r. nr [...] w sprawie odmowy odroczenia terminu płatności zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za miesiąc [...] 2006 r. Syndykowi Masy Upadłości "A" P., W. - B. Spółki Jawnej w kwocie [...] zł.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ w pierwszej kolejności przedstawił przebieg postępowania podatkowego, a następnie powołał się na brzmienie art. 67 a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej stanowiącego materialno - prawną podstawę udzielania ulg, zgodnie z którym, w przypadku uzasadnionym ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy może, na wniosek podatnika, odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Odroczenie terminu płatności zaległości podatkowej polega na wyznaczeniu nowego terminu do upływu którego podatnik zobowiązany jest uregulować należność tj. zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę. Zastosowanie tej instytucji prawnej oznacza także, iż w czasie oznaczonym do uregulowania należności organ nie prowadzi egzekucji, celem przymusowego wyegzekwowania świadczenia, jednakże za okres odroczenia ustala się opłatę prolongacyjną.

Jak podniósł organ, przesłanka "ważnego interesu podatnika" od wystąpienia której uzależniona jest możliwość odroczenia terminu płatności zaległości podatkowej wymaga ustalenia sytuacji majątkowo - finansowej Spółki oraz skutków ekonomicznych jakie wystąpią w wyniku realizacji zobowiązania. Organ podatkowy musi mieć jednak na uwadze także względy społeczne, w tym realizowanie zobowiązań podatkowych oraz takie działanie, które nie prowadziłoby do jak to nazwał "pochopnego" zwalniania podatnika z obowiązku zapłaty tych zobowiązań. We wniosku z dnia [...] 2006 r. syndyk zaproponował odroczenie terminu płatności zaległego podatku VAT za miesiąc [...] 2006 r. wraz z odsetkami do dnia [...] 2006 r. Wniosek uzasadniony został trudnościami z wyegzekwowaniem należności wynikającej z faktury VAT nr [...] z dnia [...] r. wystawionej na rzecz Banku [...] SA z siedzibą w K.. Postępowanie wyjaśniające wykazało, że jeden z kredytów udzielonych Spółce przez w/w Bank został zabezpieczony zastawem na rzeczach ruchomych. Bank skorzystał z przysługującego mu prawa zastawu i odebrał Spółce maszyny w dniu [...] 2006 r. W dniu [...] 2006 r. została wystawiona faktura VAT na przekazane ruchomości. Organ zaznaczył ponadto, że z pism załączonych do akt sprawy, wynika, że syndyk jest przekonany, że faktura została wystawiona w prawidłowych wartościach, a także, że to na wniosek syndyka sąd wyznaczył bankowi termin do przejęcia na własność zastawu, co wynika z postanowienia sygn. akt [...] z dnia [...] r. Dodatkowo organ podniósł, iż syndyk prowadząc rozmowy z bankiem miał wpływ na uzgodnienie wartości przedmiotu zastawu, a zatem jego twierdzenie dotyczące powstania zaległości podatkowej nie znajduje uzasadnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00