Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 19 lipca 2007 r., sygn. I SA/Bk 395/06

Jeżeli w trakcie kontroli podatkowej u sprzedawcy, który skorzystał z obniżonej stawki podatku stwierdzono brak oświadczeń o przeznaczeniu oleju, to zgodnie z § 6 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego, będzie to automatycznie skutkować zastosowaniem przepisów § 5 ust. 1-3 tego rozporządzenia, przewidujących wyższe stawki dla tych wyrobów akcyzowych.

Oświadczenia niepodpisane lub podpisane przez osobę nieznaną, inną niż wymieniona w oświadczeniu bez jej wyraźnego upoważnienia do podpisywania, nie mają mocy prawnej i nie stanowią podstawy do uznania ich za ważne. W sytuacji, gdy osoby, których dane znajdują się oświadczeniach nie potwierdziły zakupu takiej ilości towaru oraz stwierdziły, iż podpisy złożone na tych oświadczeniach nie należą do nich, trudno uznać te oświadczenia za rzetelne, odzwierciedlające rzeczywistą sprzedaż oleju opałowego z przeznaczeniem na cele opałowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sławomir Presnarowicz (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, asesor WSA Wojciech Stachurski, Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 lipca 2007 r. sprawy ze skargi W. L. [...] w J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące: styczeń, luty, marzec 2003 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2006 r., Nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w S. określił Panu W. L., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą [...] w J., zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące styczeń, luty i marzec 2003 r. w łącznej wysokości [...] zł w miejsce zadeklarowanego podatku akcyzowego za wyżej wymienione miesiące.

Przeprowadzone przez Naczelnika Urzędu Celnego w S. postępowanie kontrolne i podatkowe w firmie W. L. ujawniło, iż kontrolowany podmiot dokonywał w poszczególnych miesiącach okresu styczeń - grudzień 2003 r., sprzedaży oleju opałowego, a część okazanych w trakcie kontroli oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego na cele opałowe złożonych przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej zawierała podpisy osób, które nie dokonywały zakupu oleju opałowego u podatnika w kontrolowanym okresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00