Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 czerwca 2007 r., sygn. III SA/Wa 3775/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant A.K., po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi P. S.S. "(...)" w M. na decyzję Minister Pracy i Polityki Społecznej z dnia (...) września 2006 r. nr (...) w przedmiocie odmowy umorzenia należnych wpłat wraz z odsetkami za okres od lipca do listopada 2004 r. na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddala skargę

Uzasadnienie

III SA/Wa 3775/06

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia (...) września 2006 r., nr (...) Minister Pracy i Polityki Społecznej utrzymał w mocy Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia [...] czerwca 2006 r., nr [...], odmawiającą P.S.S. [...] w M. umorzenia należnych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w kwocie 35.346,60 zł oraz odsetek w kwocie 1.195,39 zł za okres od lipca do listopada 2004 r.

Pismami z dnia 23 września, 9 listopada oraz 6, 20 i 30 grudnia 2004 r., strona zwróciła się do Prezesa PFRON z prośbą o umorzenie przedmiotowych wpłat z uwagi na trudną sytuacją finansową. Spółdzielnia wyjaśniła, że utraciła płynność finansową, a dalsze ponoszenie wydatków w konsekwencji może doprowadzić do jej upadłości. W piśmie z 18 czerwca 2005 r. wyjaśniła ponadto, że jej działalność od wielu lat przynosi stratę, do której powstania przyczyniło się zubożenie miejscowej ludności spowodowane bezrobociem, wynikłym z upadłości dużego pracodawcy jakim był W. M.

Utrzymując w mocy decyzję odmawiającą umorzenia zaległości, organ odwoławczy powołał się na art. 25 § 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199), zgodnie z którym wnioski o udzielenie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych złożone dniem wejścia w życie tej ustawy (tj. przed 1 września 2005 r.) podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów dotychczasowych, tj. art. 67 § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten wprowadzał możliwość umorzenia przez organ podatkowy zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, na wniosek podatnika. Organ rozstrzygał tu na zasadzie uznania administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00