Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2007 r., sygn. VI SA/Wa 522/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Jagielska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant Anna Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską oddala skargę

Uzasadnienie

Uchwałą Komisji Egzaminacyjnej ds. aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. Nr [...] z dnia [..] lipca 2006r. na podstawie art. 3310 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.) - dalej urp. - ustalono negatywny wynik egzaminu kandydata na aplikację radcowską w 2006r. J. B.. Z testu wyboru na 250 pytań zainteresowany udzielił prawidłowej odpowiedzi na 188 pytań, uzyskując tyle samo punktów.

W skierowanym do Ministra Sprawiedliwości odwołaniu J. B. wnosił o zmianę Uchwały Komisji Egzaminacyjnej, ponowną weryfikację testu i uznanie za prawidłowe udzielonych przez niego odpowiedzi na pytania o numerach 32, 54, 74, 118, 155, 202 i 249, a tym samym o uznanie wyniku egzaminu konkursowego za pozytywny. W uzasadnieniu odwołania skarżący podał, iż niektóre pytania/odpowiedzi skonstruowane zostały niezgodnie z wymogami ustawy, a niektóre niezgodnie z zasadami logiki.

1) Art. 339 ust. 1 urp. zakładał obowiązek sformułowania testu w taki sposób, że z trzech propozycji odpowiedzi na postawione pytanie tylko jedna jest prawidłowa i tylko jedną odpowiedź może wybrać kandydat; za prawidłową odpowiedź uzyskuje punkt. Pytania niżej wskazane były sformułowane wbrew tej zasadzie. W pytaniach nr 202 i 249 była więcej, niż jedna odpowiedź prawidłowa. Z kolei w pytaniu nr 32 i 155 nie można było wskazać prawidłowej odpowiedzi z uwagi na spory doktrynalne, a w pytaniu nr 74 nie można było jednoznacznie wskazać prawidłowej odpowiedzi z uwagi na niedostateczne określenie stanu faktycznego, wzbudzające u zdającego stan dezinformacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00