Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Rz 339/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Piórkowska /spr./ Sędzia WSA Kazimierz Włoch Asesor WSA Małgorzata Niedobylska Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 21 czerwca 2007r. sprawy ze skargi A S.A. w S. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia (...) grudnia 2006 r. nr (...) w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - oddala skargę -
UZASADNIENIE
SA/Rz 339/07
UZASADNIENIE
Działając w oparciu o treść art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm./, A SA, pismem z dnia 4 kwietnia 2006r. zwróciła się z zapytaniem czy wnosząc swoją wierzytelność na podwyższenie kapitału zakładowego spółki B - dłużnika i obejmując w zamian za to nowe udziały w tej spółce, może uznać za koszt uzyskania przychodu wartość nominalną /wartość brutto/ wnoszonej wierzytelności.
W ocenie strony wniesienie wierzytelności jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej powoduje powstanie obowiązku podatkowego po stronie wnoszącej aport tj. w tym przypadku A SA i konieczność opodatkowania związanego z tym dochodu. Wynika to wprost z przepisu art. 12 ust.1 pkt.7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który mówi, że przychodem jest nominalna wartość udziałów /akcji/ w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny. Zdaniem strony kosztami uzyskania przychodów w tym przedmiocie będą nominalna wartość udziałów powiększona dodatkowo o wydatki jakie w związku z objęciem udziałów w zamian za wierzytelność poniósł wnoszący wkład - art. 15 ust. 1 o ustawy.