Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 czerwca 2007 r., sygn. II SA/Ol 610/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak - Sikora (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Asesor WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 czerwca 2007 roku sprawy ze skargi I. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" roku nr "[...]" w przedmiocie zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych - oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia 9 stycznia 2007r., znak: "[...]" Dyrektor Izby Celnej, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 156 poz. 1641 ze zm.), zawiesił I. C. w pełnieniu obowiązków służbowych w Izbie Celnej z dniem 19 grudnia 2006r. na okres trzech miesięcy tj. do dnia 19 marca 2007r. oraz zwolnił w/w od pełnienia innych obowiązków służbowych.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż w dniu 19 grudnia 2006r. do Izby Celnej wpłynęło zawiadomienie z Prokuratury Okręgowej o przedstawieniu I. C. w dniu 14 grudnia 2006r. zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 228 § 3 kk w zw. z art. 12 kk. Ponieważ stosownie do art. 23 ust. 1 ustawy o Służbie Celnej, wszczęcie przeciwko funkcjonariuszowi postępowania karnego w sprawie o przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego, stanowi obligatoryjną przesłankę zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych, w związku z tym organ orzekł jak w sentencji.

Decyzją z dnia 13 marca 2007r. Dyrektor Izby Celnej, na skutek złożonego przez I. C. wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał powyższe rozstrzygnięcie w mocy, podtrzymując wyrażone w nim stanowisko.

Organ uznał za nietrafny, podniesiony przez wnioskodawcę, zarzut wydania decyzji z mocą wsteczną z naruszeniem art. 110 kpa. Wskazał, iż decyzja

o zawieszeniu I. C. w pełnieniu obowiązków służbowych wydana została niezwłocznie, po otrzymaniu zawiadomienia z Prokuratury Okręgowej "[...]" w dniu 19 grudnia 2006r. Stwierdził, iż z treści art. 23 ust. 1 ustawy o Służbie Celnej nie wynika z jakim dniem następuje zawieszenie. Zdaniem organu, uzasadniona jest więc teza, że następuje to z chwilą uzyskania informacji o zaistnieniu przesłanki obligującej do zawieszenia funkcjonariusza w pełnieniu obowiązków służbowych. Podkreślił, że kwestia zawieszenia w pełnieniu obowiązków nie została pozostawiona swobodnemu uznaniu organu administracyjnego. Przebywanie funkcjonariusza celnego w tym czasie na zwolnieniu lekarskim nie ma znaczenia, gdyż ustawodawca od instytucji " zawieszenia" nie przewidział żadnych wyjątków. Zaznaczył, też iż nie ma żadnego znaczenia w sprawie, iż decyzja została wydana i doręczona skarżącemu

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00