Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 maja 2007 r., sygn. III SA/Wa 3933/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący asesor WSA Maciej Kurasz, , , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 maja 2007 sprawy ze skargi W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz W. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 26 lipca 2005 r. W. sp. z o. o. w W. - powoływana dalej jako "Skarżąca", zwróciła się do Naczelnika [...]Urzędu Skarbowego W. z wnioskiem o udzielenie na podstawie art. 14 § 1 - 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm. dalej jako "ustawa Ord. pod.") - pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Skarżąca wskazała, iż zajmuje się handlem artykułami ogólnego zastosowania na rynkach krajowych i zagranicznych, które sprzedaje także do krajów należących do Unii Europejskiej. Z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów Skarżąca otrzymuje zaliczki na poczet ceny za te towary. Wątpliwość Skarżącej dotyczyła kwestii, czy po dacie 1 czerwca 2005 r. otrzymanie zaliczki w powyższych okolicznościach powoduje obowiązek wystawienia faktury VAT.

W ocenie Skarżącej otrzymanie zaliczki obowiązku takiego nie rodzi, bowiem nie wynika to z aktualnego brzmienia przepisu art. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. - określanej dalej jako "ustawa o VAT". Spółka stanęła na stanowisku, że z treści przywołanego przepisu, to jest art. 20 ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż w przypadku otrzymania zaliczki podatnik decyduje o tym, czy i kiedy wystawić fakturę. Z zestawienia ust. 1 oraz ust. 3 cytowanego przepisu wynika, że powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki jest tylko fakultatywne, bowiem uzależnione jest wyłącznie od wystawienia faktury przez podmiot, który zaliczkę otrzymał.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00