Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 maja 2007 r., sygn. III SA/Lu 93/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wieczorek, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca.), Protokolant Starszy inspektor Ewa Lachowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 maja 2007r. sprawy ze skargi Rady Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] nr [...] stwierdzające nieważność uchwały Rady Gminy z dnia [...] nr [...] w sprawie wykonywania czynności z zakresu prawa pracy wobec Wójta Gminy 1/ uchyla rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] nr [...]: 2/ określa że rozstrzygnięcie nadzorcze opisane w punkcie 1 nie może być wykonane w całości.

Uzasadnienie

Wojewoda zaskarżonym rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] nr [...] na podstawie art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591, z późn. zm.) stwierdził nieważność uchwały nr [...] Rady Gminy z dnia [...] w sprawie wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Wójta Gminy, w części obejmującej jej § 2 pkt e.

W uzasadnieniu organ nadzoru podał, że w § 1 ust. 1 uchwały Rada Gminy upoważniła Przewodniczącego Rady Gminy do dokonywania wobec Wójta Gminy czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. W § 2 pkt e wymieniła sprawy związane z przyznawaniem nagrody jubileuszowej i dodatkowego wynagrodzenia rocznego, zaliczając je do czynności objętych zakresem ww. upoważnienia.

W ocenie organu nadzoru zakwestionowana regulacja uchwały narusza art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U z 2001 r. nr 142, poz. 1593). Według tego przepisu uchwała upoważniająca przewodniczącego rady gminy do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta gminy nie może obejmować prawa do ustalenia przez przewodniczącego rady jego wynagrodzenia.

Użyte w przytoczonym przepisie pojęcie wynagrodzenia - wbrew stanowisku Rady Gminy - obejmuje także dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastkę) oraz nagrody jubileuszowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00