Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 maja 2007 r., sygn. III SA/Gl 460/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Asesor WSA Barbara Brandys - Kmiecik (spr.), Asesor WSA Barbara Orzepowska - Kyć, Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2007 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego (interpretacja prawa podatkowego) 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...]r. o nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K., działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez "A" S.A. w K,, na postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w K, z dnia [...]r. nr [...] uznające za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez podatnika we wniosku z dnia [...] r. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii prawa do zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnego źródła energii, a w szczególności z wytwarzającego energię z biomasy - utrzymał w mocy postanowienie organu I instancji.
W uzasadnieniu przedstawiając stan faktyczny oraz uwarunkowania prawne organ odwoławczy podał, że argumentując stanowisko zawarte w powyższym wniosku Spółka wskazała, że jeden z oddziałów "A" S.A. produkuje energię elektryczną z biomasy przy zastosowaniu metody współspalania, tj. wraz z biomasą spalane są także inne paliwa. Powołując zatem przepis § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004 roku w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii (Dz. U. Nr 267, poz. 2656), zgodnie z którym w jednostce wytwórczej, w której są spalane biomasa wspólnie z innymi paliwami za energię wytwarzaną w odnawialnych źródłach energii uważa się energię elektryczną odpowiadającą procentowemu udziałowi energii chemicznej biomasy lub biogazu w energii chemicznej paliwa zużywanego do wytwarzania energii, obliczaną na podstawie rzeczywistych wartości opałowych tych paliw, według określonego w tym rozporządzeniu wzoru. Tak wyprodukowana energia otrzymuje świadectwo pochodzenia potwierdzające fakt jej wytworzenia w odnawialnym źródle energii elektrycznej. W konsekwencji wnioskodawca wyraził pogląd, że przysługuje Spółce prawo do zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnego źródła energii, a w szczególności ze źródła wytwarzającego energię z biomasy, co następuje z chwilą otrzymania świadectwa pochodzenia wystawionego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ponadto w przypadku otrzymania przedmiotowego świadectwa pochodzenia po terminie sporządzenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy, zwolnienie od podatku akcyzowego winno odbywać się w trybie złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym wraz ze złożeniem korekty deklaracji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right