Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 maja 2007 r., sygn. I SA/Gd 267/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Asesor WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Asesor WSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Orska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 maja 2007 r. sprawy ze skargi "A" z siedzibą w Gdyni na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 14 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Gd 267/07
UZASADNIENIE
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez "A" z G. jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 14 grudnia 2006 r. oraz poprzedzająca ją decyzja tego samego organu z dnia 10 października 2006 r. wydane w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Powyższe decyzje wydane zostały w następującym stanie faktycznym:
Pismem z dnia 14 września 2005 r. "A" z G. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z zapytaniem w sprawie stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że zgodnie z § 3 pkt 5 oraz § 4d Regulaminu Rachunkowości Zespołów Adwokackich po upływie każdego miesiąca w celu ustalenia wynagrodzenia adwokatów sporządza się stosowną imienną listę obrachunkową będącą odpowiednikiem listy płac. Składki na ubezpieczenie społeczne adwokatów rozliczane są proporcjonalnie do wysokości wpływów za usługi adwokackie poszczególnych członków Zespołu, a koszty związane z utrzymaniem Zespołu obciążają w równym stopniu wszystkich członków Zespołu. Powołano się na treść przepisów ustawy Prawo o adwokaturze i stwierdzono, iż adwokat nie może wykonywać zawodu, jeżeli pozostaje w stosunku pracy oraz że członkowie Zespołów i ich rodziny na równi z pracownikami mają prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego, pracę w zespołach traktuje się jako zatrudnienie, a otrzymywane wynagrodzenie jako wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia. Stwierdzono, iż w oparciu o przepisy art. 27 ust. 1 i art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. - zwana dalej "ustawa p.d.f.") Zespół na liście obrachunkowej adwokatów ustala zaliczki na podatek dochodowy po uwzględnieniu kwoty kosztów i według stawki 19%. Zespół sporządza miesięczne deklaracje PIT-4 oraz do końca lutego każdego roku sporządza informację PIT-11 dotyczącą pracowników i adwokatów. Końcowo stwierdzono, że Zespół odprowadza składki na Fundusz Pracy, natomiast nie odprowadza składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych z uwagi na brak statusu pracownika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right