Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 maja 2007 r., sygn. I SA/Bd 262/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Dudra Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Asesor sądowy Urszula Wiśniewska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Joanna Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 maja 2007 r. sprawy ze skargi M. M. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 26 lipca 2006r. M. B. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w A. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

W dniu 19 lipca 2005r. wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem do majątku wspólnego, na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego, prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonych w I., stanowiących cztery zabudowane działki gruntu, które zbyto w drodze sprzedaży w dniu 09 marca 2006r. Przedmiotowa nieruchomość w okresie jej posiadania nie została potraktowana przez stronę oraz męża jako zakup towaru handlowego w ramach działalności gospodarczej i nie wprowadzono jej do ewidencji środków trwałych. Przed dokonaniem sprzedaży, na żądanie przyszłego nabywcy, nieruchomość tą przygotowano do sprzedaży w ten sposób, że te części nieruchomości, które miały stanowić przedmiot sprzedaży, połączono w jednej księdze wieczystej, uzyskano pozwolenie na wycinkę drzew oraz decyzje administracyjne konieczne do rozpoczęcia przez nabywcę procesu inwestycyjnego. Nakłady dotyczące przygotowania nieruchomości do sprzedaży sfinansowano ze środków własnych niezwiązanych z prowadzonymi przez stronę i męża działalnościami gospodarczymi, niezaewidencjonowano ich w prowadzonych księgach przychodów i rozchodów.

Zapytanie przedstawione w piśmie dotyczyło kwestii zaliczenia przychodu z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), czy też do przychodów z działalności gospodarczej wyszczególnionych w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 1 cyt. ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00