Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. I SA/Wr 1863/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca) Asesor WSA Katarzyna Borońska Protokolant Agnieszka Mazurek po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2007 r. we Wrocławiu na rozprawie sprawy ze skargi A sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia [...], nr [...], w części dotyczącej odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych: "SUZUKI SAMURAI", nr nadwozia [...], rok prod. 2000, oraz "VOLKSWAGEN GOLF" nr nadwozia [...], rok prod. 1999; II. dalej idącą skargę oddala; III. określa, że wymienione w pkt I decyzje w częściach uchylonych nie podlegają wykonaniu; IV. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz skarżącej A sp. z o.o. we W. kwotę 256,00 zł (dwieście pięćdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej we W. decyzją z dnia [...], nr [...], utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia [...], którą odmówiono A sp. z o.o. we W. stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych: Ford Focus (rok prod. 2004), Suzuki Samurai (rok prod. 2000) i Volkswagen Golf (rok prod. 1999).
Skarżąca spółka pismem z dnia 11 lipca 2006 r. zwróciła się do Urzędu Celnego we W. o zwrot akcyzy za powyższe samochody osobowe w ogólnej kwocie [...] wraz z odsetkami, uzasadniając wniosek niezgodnością obowiązujących przepisów akcyzowych z prawem wspólnotowym, a w szczególności z art. 25 i art. 90 Traktatu Wspólnot Europejskich oraz orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Organ podatkowy I instancji odmówił stwierdzenia nadpłaty uzasadniając to tym, iż określenie obowiązku podatkowego nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ponadto organ stwierdził, iż prawo wspólnotowe pozostawia państwom członkowskim swobodę w zakresie opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych innych niż zharmonizowane, a także to, że organy podatkowe nie posiadają kompetencji do badania zgodności przepisów prawa krajowego z prawem wspólnotowym.