Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1400/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie : Sędzia Zdzisław Romanowski WSA Piotr Borowiecki (spr.) Protokolant: Anna Mruk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] czerwca 2006 r., nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska notariusza 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] maja 2006 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz skarżącej M. S. kwotę 455 (czterysta pięćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r., nr [...], Minister Sprawiedliwości, działając na podstawie art. 127 § 3 w zw. z art. 129 § 1 i 2 oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., art. 104 i art. 107 k.p.a., po rozpoznaniu wniosku skarżącej M. S. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] maja 2006 r. odwołującą skarżącą ze stanowiska notariusza z dniem [...] sierpnia 2006 r. - utrzymał w mocy w/w decyzję z dnia [...] maja 2006 r.

Z akt sprawy wynika, iż pismem z dnia [...] lutego 2006 r. Minister Sprawiedliwości zawiadomił skarżącą o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w przedmiocie odwołania strony ze stanowiska notariusza wobec przekroczenia przez nią w dniu [...] sierpnia 2006 r. 70-ciu lat życia.

W piśmie z dnia [...] lutego 2006 r. skarżąca M. S. zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o umożliwienie jej kontynuowania prowadzenia kancelarii notarialnej w P. po ukończeniu 70 lat życia. Skarżąca podniosła w uzasadnieniu, iż jej sprawność zawodowa i prawidłowość oraz rzetelność prowadzenia kancelarii nie była nigdy kwestionowana. Strona wskazała, iż wysoka ilość dokonywanych przez nią czynności i znaczne przychody kancelarii świadczą o zaufaniu klientów do jej osoby. Według skarżącej pozbawienie jej prawa wykonywania zawodu w tych warunkach mogłoby pogorszyć sprawność obsługi prawnej społeczeństwa i stanowiłoby przejaw oczywistej i krzywdzącej dyskryminacji ze względu na wiek. Nadto skarżąca wskazała, iż w jej przypadku istnieją istotne względy życiowe przemawiające za umożliwieniem jej kontynuowania pracy. W tym zakresie skarżąca poinformowała, że członkowie jej rodziny znajdują się w złych warunkach materialnych i wymagają stałej pomocy ze strony skarżącej. M. S. podniosła, że na jej wyłącznym utrzymaniu znajduje się trójka studiujących wnuków. Wskazała ponadto, iż jej córka jest inwalidką pobierającą minimalną rentę inwalidzką, zaś były małżonek córki nie łoży na utrzymanie dzieci, a zasądzone od niego na rzecz dzieci i ich matki alimenty - są nieściągalne. Skarżąca stwierdziła, że jedna z jej wnuczek dąży wytrwale do uzyskania statusu notariusza, w czym strona chciałaby jej pomóc, przekazując kiedyś kancelarię notarialną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00