Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2007 r., sygn. VI SA/Wa 251/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Asesor WSA Małgorzata Grzelak Protokolant Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości Nr [...] z dnia [...] października 2006 r. w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską oddala skargę

Uzasadnienie

Komisja egzaminacyjna do spraw aplikacji radcowskiej w obszarze właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w O. uchwałą nr [...] z dnia [...] lipca 2006 r., stwierdziła, że K. S. podczas egzaminu konkursowego uzyskał łącznie 186 punktów. Odpis tej uchwały doręczono adresatowi dnia [...] lipca 2006 r.

Od uchwały tej K. S. złożył odwołanie, w którym domagał się jej zmiany poprzez orzeczenie, że otrzymał pozytywny wynik z egzaminu. W uzasadnieniu argumentował, że ustawowo narzucona forma egzaminu jako testu jednokrotnego wyboru zobowiązuje autora testu do takiego zdefiniowania odpowiedzi na zadane pytania, aby nie nasuwały żadnych wątpliwości co do ich prawdziwości lub nieprawdziwości. Jeżeli zaś analiza odpowiedzi na dane pytanie nasuwa uzasadnione stanem prawnym wątpliwości, to pytanie takie należy uznać za sprzeczne z art. 339 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.) - dalej powoływanej jako ustawa. Tych założeń nie spełniały w ocenie odwołującego się pytania nr 10, 38, 58, 76, 121.

I tak, w przypadku pytania nr 10: "Ekstradycja obywatela polskiego do innego państwa jest:

A. zakazana,

B. dopuszczalna na podstawie decyzji Prokuratora Krajowego,

C. dopuszczalna na podstawie orzeczenia sądu."

możliwe było - w świetle przepisów kodeksu postępowania karnego - wskazanie jako odpowiedzi prawidłowej, prócz "A", także "C".

Pytanie nr 38: "Jan K. dopuścił się umyślnego paserstwa rzeczy pochodzącej z kradzieży z włamaniem. Jego czyn stanowi:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00