Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 kwietnia 2007 r., sygn. I SA/Sz 744/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędziowie Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.) Protokolant Karolina Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi T.T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego w zakresie preferencji, stawki celnej i określenia kwoty długu celnego za nieprawidłowe o d d a l a skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] w Oddziale Celnym w K. T.T. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym dwa samochody osobowe używane: marki [...] o nr nadwozia [...] oraz marki [...] o nr nadwozia [...].

W wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego, w dniu [...] Naczelnik Urzędu Celnego wydał decyzję o nr [...], w której uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego z zastosowaniem obniżonej stawki celnej, obejmując jednocześnie zgłoszony towar wnioskowaną przez stronę procedurą dopuszczenia do obrotu. Natomiast, jako podstawę do zastosowania stawki celnej obniżonej, organ celny przyjął deklarację o pochodzeniu sporządzoną przez eksportera na umowach sprzedaży nr [...] z dnia [...] oraz nr [...] z dnia [...], potwierdzającą pochodzenie towaru z Unii Europejskiej. Korzystając jednak z uprawnienia do przeprowadzenia tzw. kontroli postimportowej (art. 83 § 1 Kodeksu celnego), po zwolnieniu towarów, organ celny w celu upewnienia się o prawidłowości danych zawartych w ww. zgłoszeniu celnym dokonał, w ramach kontroli wyrywkowej, weryfikacji załączonych dokumentów. W ramach tak przeprowadzonej kontroli organ celny skorzystał z uprawnienia wynikającego z art. 32 Protokołu nr 4 Układu Europejskiego (Dz. U. z 1997 r. nr 104, poz. 662 ze zm.) i zwrócił się do niemieckich władz celnych o przeprowadzenie weryfikacji dowodu pochodzenia w postaci ww. faktur z zamieszczonymi deklaracjami o pochodzeniu towaru, na podstawie których importer wnioskował o uzyskanie preferencji celnych w postaci obniżonej stawki celnej. W wyniku tej weryfikacji, niemieckie władze celne potwierdziły pochodzenie samochodu osobowego marki [...] z Unii Europejskiej, natomiast organy te nie potwierdziły pochodzenia samochodu marki [...] z Unii Europejskiej wskazując, że sprzedający pojazd - U.B. nie złożył oświadczenia o pochodzeniu towaru w umowie sprzedaży, która to okoliczność stanowiła podstawę do wznowienia postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną nr [...] z dnia [...] w części dotyczącej samochodu osobowego marki [...] w zakresie zastosowania preferencji celnych w stosunku do tego pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00