Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Po 584/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Górecka Sędzia WSA Beata Sokołowska WSA Marzenna Kosewska (spr.) Protokolant : st. sekr. sąd. Barbara Dropek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2009r. przy udziale sprawy ze skargi G. G. [...] w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia 21 października 2008r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe. I. uchyla zaskarżoną decyzję w części w której utrzymuje w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Poznaniu z dnia 22 czerwca 2004 roku nr [...], II. zasadza od Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu na rzecz skarżącego kwotę [...],-([...])złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/M. Kosewska /-/M. Górecka /-/B. Sokołowska WSA/wyr. 1- sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 22 czerwca 2004 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w Poznaniu uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne SAD nr [...] z dnia 25 czerwca 2001 r. dokonane na rzecz [...] G. G. w części dotyczącej wartości celnej i orzekł na nowo w zakresie wartości celnej, stawki celnej i kwoty długu celnego oraz wymierzył odsetki wyrównawcze.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że w dniu 25 czerwca 2001 r. przedstawiciel strony - Agencja Celna [...] dokonała zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie importowanego towaru w postaci tkaniny poliestrowej 100% impregnowanej polyuretanem, procedurą dopuszczenia do obrotu według SAD nr [...]. W wyniku kontroli postimportowej dokumentów załączonych do ww. zgłoszenia celnego, w tym faktury nr [...] z dnia 21.06.2001 r. i jej weryfikacji przeprowadzonej przez [...] władze celne w firmie A z siedzibą w H., będącej eksporterem towaru, stwierdzono inną wartość towaru na ujawnionej fakturze nr [...] z dnia 21.06.2001r., natomiast ilość towaru była taka sama na obu fakturach. [...] władze celne pismem nr [...] z dnia 4.03.2002r. przekazały raport z kontroli przeprowadzonej u eksportera - firmy A, z którego wynika, że po porównaniu ww. faktur z dokumentami [...] firmy, ustalono, że w rzeczywistości firma A wystawiła podwójne faktury: prawdziwą i fikcyjną; faktury fikcyjne były wystawione dla celów celnych. Ponadto do ww. raportu dołączono szczegółowe zestawienie wszystkich transakcji zawartych przez firmę B z [...] firmą A w latach 1997-2001, z którego wynika, że w tym okresie wszystkie faktury były wystawiane w dwóch wersjach. Wraz z ww. raportem [...] władze celne przesłały pismo firmy B z dnia 27.10.1999 r. skierowane do eksportera firmy A, w którym B informuje, iż współpracujące firmy nie mogą powrócić do niższych wartości faktur ponieważ firma polska mogłaby mieć ponownie problemy z urzędem celnym. W piśmie tym został ustalony mechanizm płatności za towar: część płatności była dokonywana transferem bankowym, a pozostała część gotówką podczas pobytu właściciela firmy w H.; wygląda to tak jakby płatność była dokonywana za ostatnią fakturę a w rzeczywistości jest to przedpłata za następne towary. Wynik weryfikacji potwierdził różnicę w wartości faktury nr [...] z dnia 21.06.2001 r. załączonej do zgłoszenia celnego z dnia 25.06.2001 r., która opiewała na kwotę [...] z ceną jednostkową [...]/kg, a fakturą ujawnioną nr [...] z dnia 21.06.2001 r. - opiewającą na kwotę [...]. Kontrola przeprowadzona przez Wydział Kontroli Podmiotów Gospodarczych Izby Celnej w Poznaniu w firmie B wykazała zaksięgowaną fakturę nr [...] z dnia 21.06.2001 r. o zaniżonej wartości. W wyniku analizy porównawczej pomiędzy zapisami w podatkowej księdze przychodów i rozchodów a deklarowaną wartością w polu 46 SAD powiększonymi o należne cło rozbieżności nie stwierdzono. Organ stwierdził jednak, że prowadzenie księgowości w systemie "Książki przychodów i rozchodów" nie pozwala na ustalenie, ile pieniędzy faktycznie zostało przekazanych za granicę z uwagi na brak rozgraniczenia pomiędzy aktywami firmy i jej właściciela, wobec czego można sądzić, że G. G. przekazywał przez bank kwoty wynikające z zaniżonych faktur, a reszta rzeczywistej wartości towaru została zapłacona gotówką w siedzibie eksportera.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00