Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. I SA/Po 282/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Ruszyński Sędziowie NSA Sylwia Zapalska as. sąd. WSA Katarzyna Nikodem /spr./ Protokolant st.sekr.sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2007r. sprawy ze skargi Spółki "A" w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...]r. Nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 240,00 zł ( dwieście czterdzieści złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. wstrzymuje wykonanie zaskarżonej decyzji do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/ K. Nikodem /-/ J. Ruszyński /-/ S. Zapalska

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...]r. spółka "A" w P. zwróciła się na podstawie art. 14 a Ordynacji podatkowej do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny oraz stanowisko pytającego w sprawie.

Spółka "A" w P. posiada wprowadzone do ewidencji środków trwałych autobusy ubezpieczone wyłącznie ubezpieczeniem obowiązkowym OC. Autobusy uczestniczą w zdarzeniach drogowych powodujących ich uszkodzenie. W przypadku uszkodzeń autobusów w wyniku kolizji drogowych, wszelkie koszty materiałów i usług niezbędnych do wykonania napraw pokolizyjnych ewidencjonowane są odrębnie w cenach brutto, kalkulacja kosztów jest bardzo precyzyjna i nie uwzględnia utraconych korzyści. Spółka nie zalicza tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ koszty napraw powypadkowych samochodów nieposiadających dobrowolnego ubezpieczenia AC, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Spółka natomiast zgłasza szkodę ubezpieczycielom sprawców wypadku, którzy otrzymują szczegółową kalkulację kosztu naprawy, a na życzenie kserokopie faktur na zakup części i innych materiałów oraz usług, w celu otrzymania zwrotu poniesionych wydatków na naprawę pojazdów w formie odszkodowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00