Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 kwietnia 2007 r., sygn. II SA/Ol 982/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Adam Matuszak Asesor WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Urszula Wojciechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Z akt sprawy przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie wynika, że T. P. wystąpiła w dniu 22 marca 2005r. oraz 22 kwietnia 2005r. do Wójta Gminy z wnioskiem o przyzwanie pomocy do czasu odzyskania wyłudzonej nieruchomości dużej wartości z winy pracownika Urzędu Gminy. Wniosła o przyznanie m.in. pomocy finansowej na zakup materiałów na pokrycie dachu oraz założenie centralnego ogrzewania w domu przy ul. "[...]" w "[...]". Zażądała, na podstawie art. 24 § 1 pkt 3 Kpa, wyłączenia od rozpoznania jej wniosków pracowników GOPS ponieważ podlegają oni wyłączeniu od jej rozpatrzenia z mocy prawa.

Decyzją "[...]", Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, odmówił przyznania pomocy w postaci zasiłku pieniężnego bezzwrotnego na poniesienie kosztów założenia sieci centralnego ogrzewania i pokrycia dachu.

Na skutek złożonego odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją "[...]" utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Orzeczenie to zostało poddane kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który wyrokiem z dnia 29 marca 2006r. sygn. akt II SA/Ol 969/05 uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej "[...]". W uzasadnieniu Sąd wskazał, iż postępowanie w sprawie wniosku o wyłączenie pracowników organu I instancji od rozpoznania sprawy zostało przeprowadzone z naruszeniem art. 7 i art. 8 Kpa, co skutkowało naruszeniem zasad rzetelnej procedury w postępowaniu administracyjnym. Skoro złożono wniosek o wyłączenie imiennie wskazanych pracowników organu I instancji, to należało w tym zakresie przeprowadzić postępowanie incydentalne zmierzające do ustalenia, czy osoby te mogą brać udział w rozpoznawanej sprawie. Właściwy organ winien w tym zakresie podjąć rozstrzygnięcie w formie postanowienia, które nie zostało w tej sprawy wydane. Nadto Sąd wskazał, iż organy orzekające w sprawie uznały, że przyznanie rodzinie pomocy na założenie centralnego ogrzewania i pokrycie dachu wykracza poza zakres pomocy tj. działania dla zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, jednakże nie zwalniało to organów od obowiązku przeprowadzenia w tym zakresie postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia rzeczywistych kosztów naprawy i dopiero na tej podstawie dokonania oceny, czy wskazane przez stronę potrzeby mieszczą się w pojęciu drobnych napraw i remontów (art. 39 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej). Dodatkowo podkreślono, iż organy orzekające nie ustaliły, czy posiadany przez rodzinę dochód w kwocie 150 zł będący pomocą od rodziny jest pomocą bezzwrotną, którą należy traktować jako dochód rodziny, czy też jest to pomoc zwrotna, która jako dochód nie może być uznawana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00