Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 kwietnia 2007 r., sygn. II SA/Kr 615/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Piotr Głowacki (spr.) Sędziowie: WSA Barbara Pasternak WSA Krystyna Daniel Protokolant: Anna Fugiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2007r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 11 lutego 2004r. nr Kol. [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku stałego skargę oddala
Uzasadnienie
Kierownik Filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej , na podstawie § 3 uchwały Nr [...] Rady Miasta z dnia [...].1991 roku w sprawie utworzenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z późniejszymi zmianami, a także art. 104, art. 107 k.p.a., art. 43 ust. 1, art. 11 pkt 1, art. 1 ust. 1 i ust. 3, art. 4, art. 27 ust. 1-3 ust. 5, art. 35 a, art. 40 ustawy z dnia 29 listopada 1990 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity - Dz. U. z 1998 roku, Nr 64, poz. 414 z późniejszymi zmianami) decyzją z dnia [...].2003 roku, znak [...] odmówił A. B. przyznania zasiłku stałego z tytułu opieki nad dzieckiem.
Organ pierwszej instancji wskazał, iż sprawa była już przedmiotem rozpatrzenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które uchylając poprzednią decyzję nakazało wyjaśnienie, czy A. B. prowadzi gospodarstwo domowe razem z mężem. W trakcie ponownego rozpatrywania sprawy ustalono, że mieszka ona z mężem i trójką dzieci. Organ w obszernym uzasadnieniu wskazał na sprzeczne informacje, podawane przez A. B., a także na utrudnianie przez nią wyjaśnienia kwestii istotnych dla postępowania, w tym nie przedłożenie zaświadczenia o zarobkach męża. Między innymi podano, iż okoliczności, mające świadczyć o tym, że mąż nie prowadzi wspólnie z nią gospodarstwa domowego, zaczęła zgłaszać stopniowo. Wskazano, iż przez pojęcie rodziny, prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe należy rozumieć osoby mieszkające i gospodarujące wspólnie, pozostające w formalnym związku, pokrywające wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa z dochodów osób je prowadzących. Zdaniem organu, rodzina wnioskodawczyni mieści się w tym pojęciu. Dzieci pozostają pod wspólną opieką małżonków, mąż pobiera na syna G. zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny, za czym idą określone świadczenia pochodne. Z dochodów męża wnioskodawczyni i wymienionych zasiłków pokrywane są wszystkie wydatki rodziny. Natomiast konflikty pomiędzy małżonkami nie przesądzają jeszcze o rozdzielności gospodarstwa domowego. Organ podkreślił, iż A. B., pomimo trudnej sytuacji materialnej, nie podjęła żadnych kroków formalnych, zmierzających do jej uregulowania, w tym nie żądając wyższych alimentów od męża, nie zamierzając występować o separację lub rozwód oraz nie wyrażając zgody na podjęcie kroków prawnych w kierunku zwiększenia kwoty alimentów, zaproponowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.