Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 marca 2007 r., sygn. III SA/Wa 3849/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant Monika Kawa-Ogorzałek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2007 r. sprawy ze skargi W. B. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie oddalenie skargi na czynności egzekucyjne oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2006 r. Minister Finansów, po rozpatrzeniu zażalenia W. B. - Skarżącego w rozpatrywanej sprawie, utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia [...] września 2005 r. w przedmiocie oddalenia skargi na czynności egzekucyjne.
Jak wynika z akt sprawy, w toku prowadzonego w stosunku do Skarżącego postępowania egzekucyjnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w S., działając jako organ egzekucyjny, wezwaniem z dnia [...] sierpnia 2005 r. dokonał zajęcia nieruchomości położonej w K., gm. S., stanowiącej współwłasność, na prawach wspólności ustawowej, małżeństwa J. i W. B.
Pismem z dnia 15 sierpnia 2005 r. Skarżący wniósł skargę na powyższą czynność egzekucyjną podnosząc, iż niedopuszczalna jest egzekucja z majątku wspólnego małżonków w sytuacji, gdy postępowanie egzekucyjne prowadzone jest tylko wobec jednego z nich.
Postanowieniem z dnia [...] września 2005 r. Dyrektor Izby Skarbowej w G. oddalił skargę jako nieuzasadnioną.
Nie zgadzając się ze stanowiskiem organu sprawującego nadzór nad egzekucją administracyjną Skarżący wniósł zażalenie na powyższe postanowienie. Zarzucił w nim naruszenie art. 27c ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968, z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.p.e.a." oraz art. 29 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) w związku z art. 26 u.p.e.a., poprzez przyjęcie, iż możliwe jest prowadzenie egzekucji z majątku wspólnego małżonków w sytuacji, gdy tytuł wykonawczy wystawiony jest tylko w stosunku do jednego z nich.