Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 marca 2007 r., sygn. I SA/Wa 1924/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch (spr.) sędzia WSA Jerzy Siegień asesor WSA Przemysław Żmich Protokolant Marcin Michrowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2007 r. sprawy ze skargi M. i Z. małż. P. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie niezwłocznego zajęcia nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2006 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Budownictwa na rzecz skarżących M. i Z. małż. P. solidarnie kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Budownictwa decyzją z dnia [...] września 2006 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2006 r. nr [...] orzekającą o udzieleniu Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości położonej w Gminie M., obręb M., oznaczonej jako działka nr [...], o pow. [...] ha oraz o nadaniu tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Z uzasadnienia powołanych decyzji wynikają następujące ustalenia faktyczne i prawne:

wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2006 r. Dyrektor Oddziału w K. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, działający z upoważnienia Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zwrócił się do Wojewody [...] o udzielenie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie oznaczonej wyżej nieruchomości i nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Wnioskodawca wskazał, że przedmiotowa nieruchomość została przeznaczona decyzją Wojewody [...] nr [...] z dnia [...] lipca 2002 r. o ustaleniu lokalizacji autostrady płatnej [...] na odcinku od granicy województwa [...] z województwem [...[ (km [...]) do węzła "[...]" (km [...]), pod budowę wymienionego odcinka drogi, a brak dostępu do tego terenu uniemożliwia wystąpienie o pozwolenie na budowę oraz rozpoczęcie i prowadzenie robót zgodnie z harmonogramem. Wnioskodawca podkreślił, że ze względu na wyjątkowo ważny interes Skarbu Państwa złożony wniosek jest w pełni uzasadniony. Rozpoznając wniosek Wojewoda [...] wskazał na treść art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych (Dz. U. Nr 80, poz. 721 ze zm.), w myśl którego po wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego wojewoda, na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad udziela w uzasadnionych przypadkach, w drodze decyzji, zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości przeznaczonych na pasy drogowe. Postępowanie w sprawie wywłaszczenia przedmiotowej działki zostało wszczęte, o czym strony zostały powiadomione pismem z dnia [...] stycznia 2006 r. Na tej podstawie organ uznał, że zostały spełnione przesłanki określone w powołanym art. 17 ust. 1, zatem - mając na względzie argumenty podniesione przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad - wydanie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie przedmiotowej nieruchomości uznał za uzasadnione. Ze względu na okoliczność, iż niezbędnym jest wykazanie się przez wnioskodawcę prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 z późn. zm.), decyzji tej organ nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00