Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 marca 2007 r., sygn. I SA/Rz 661/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Kazimierz Włoch /spr./ Sędziowie S. NSA Jacek Surmacz Asesor WSA Małgorzata Niedobylska Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 20 marca 2007r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2006r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] maja 2005 r., nr [...], II. określa, że decyzje wymienione w punkcie I nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia (...) września 2006 r. ((...)) Dyrektor Izby Celnej po rozpatrzeniu odwołania P. S. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego Nr (...) z dnia (...) maja 2006r. określającą P. S. solidarne z M. M. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za sierpień 2004 r. w wysokości 2 503 zł z tytułu sprzedaży samochodów osobowych przed jego pierwszą rejestracją na terenie kraju - utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Orzekające w sprawie organy podatkowe ustaliły, że samochód osobowy marki Renault 19, nr nadwozia VF1L53B05070485lY, rok produkcji 1991 został sprzedany za cenę 150 Euro na podstawie pisemnej umowy zawartej przez K. D. z J. L., który następnie w G. dokonał sprzedaży przedmiotowego samochodu M. M. i P. S.. Właściwa umowa sprzedaży została zawarta pomiędzy stronami w formie ustnej. Jednocześnie J. L. wraz z dokumentami pojazdu przekazał nabywcom kopie umowy kupna-sprzedaży przedmiotowego pojazdu podpisane in blanco przez niemieckiego właściciela, którym nabywcy posługiwali się przed organami podatkowymi. Uwagi na fakt ,iż zakupiony samochód okazał się nieprawny technicznie M. M. i P. S. w sierpniu 2004r. w Rzeszowie sprzedali go za nieustaloną kwotę, po uprzednim ogłoszeniu w prasie, nabywcom - K. i M. B. Podobnie jak uprzednio właściwa umowa sprzedaży zawarta została w formie ustnej, sprzedający zaś przekazał kupującym posiadane egzemplarze podpisanej in blanco umowy z niemieckim właścicielem. Wszystkie opisane transakcje dokonane zostały przed pierwszą rejestracją przedmiotowego samochodu w kraju.