Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 marca 2007 r., sygn. I SA/Lu 75/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz, Sędziowie Asesor WSA Jerzy Drwal (spr.), Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant Stażysta Magda Gryzek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 07 marca 2007r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] (Nr [...]) Dyrektor Izby Skarbowej działając, na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia K. S. na postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...] (Nr [...]) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - odmówił zmiany skarżonego postanowienia.
W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, że Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w L. dokonując interpretacji prawa podatkowego - na wniosek strony z dnia 16 września 2005 r. (uzupełniony następnie pismem z dnia 10 października 2005 r.) - za wadliwy uznał pogląd prawny, że biegły sądowy wykonujący ekspertyzy na mocy postanowień organów procesowych (sądów i prokuratur) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na to, że czynności wykonywane przez biegłego sądowego na zlecenie Sądu lub prokuratury nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków, określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 tejże ustawy, dotyczący odpowiedzialności zlecającego za wykonanie czynności przez zleceniobiorcę.
W myśl § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług w zakresie rzeczoznawstwa - niezależnie od jego wysokości - jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług.