Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 5 marca 2007 r., sygn. I SA/Bk 45/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Janusz Lewkowicz (spr.), Sędziowie sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, asesor WSA Wojciech Stachurski, Protokolant Katarzyna Luto, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 05 marca 2007 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...].07.2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. odmówił K. K. stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego w kwocie [...] PLN z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki BMW [...]. Uzasadniając
to rozstrzygnięcie organ pierwszej instancji stwierdził, iż wydając przedmiotową decyzję kierował się obowiązującymi przepisami prawa a obowiązujące w Polsce przepisy prawa nie naruszają regulacji prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej. W ocenie Naczelnika Urzędu Celnego w B. strona zadeklarowała i wpłaciła należny podatek akcyzowy zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, w związku z czym brak jest podstaw prawnych do stwierdzenia nadpłaty w trybie art. 72 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w B. Podatnik wniósł odwołanie do Dyrektora Izby Celnej w B., wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji i wydanie orzeczenia stwierdzającego nadpłatę podatku akcyzowego w wysokości [...] zł oraz zobowiązującego do zwrotu uiszczonej kwoty powyższego podatku z należnym oprocentowaniem. Skarżonej decyzji zarzucił naruszenie art. 23, 25 i 90 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) oraz przepisu art. 87 Konstytucji RP poprzez niestosowanie prawa Unii Europejskiej, oraz naruszenie art. 120, 122, 187, 188 Ordynacji podatkowej.
Decyzją Nr [...] z dnia [...].10.2005 r. Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organ w uzasadnieniu decyzji wskazał, iż przedmiotem niniejszego postępowania nie jest określenie zobowiązania w podatku akcyzowym na podstawie przepisów sprzecznych z postanowieniami TWE, lecz stwierdzenie istnienia ewentualnej nadpłaty w podatku akcyzowym w sytuacji, gdy podatnik uiścił podatek stosując się do obowiązków wynikających z przepisów sprzecznych z prawem wspólnotowym. Przedmiotem rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie jest ustalenie, czy podatek akcyzowy uiszczony przez stronę stanowi podatek nadpłacony lub nienależnie zapłacony.
-
keyboard_arrow_right