Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2007 r., sygn. I SA/Wa 2095/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) Sędziowie WSA Daniela Kozłowska asesor WSA Przemysław Żmich Protokolant st. sekretarz sądowy Małgorzata Mierzejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2007 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w K. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za prowadzenie placówki bez zezwolenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2006 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Minister Pracy i Polityki Społecznej decyzją z dnia [...] października 2006 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Stowarzyszenia [...] z siedzibą w K., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości [...] zł. za prowadzenie bez zezwolenia placówki zapewniającej całodobową opiekę niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, działającej pod nazwą "[...]" w K. przy ul. [...] i ul. [...].

Z przedstawionych akt wynika następujący stan faktyczny:

Wnioskiem z dni [...] września 2004 r. Stowarzyszenie [...] z siedzibą w K., zwane dalej "Stowarzyszeniem", zwróciło się do Wojewody [...] o zezwolenie na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę ludziom starszym i bezdomnym pod nazwą "[...]" w K.. W dniach [...], [...] i [...] grudnia 2004 r. przeprowadzona została kontrola doraźna placówki w budynkach położonych przy ul. [...], ul. [...] i ul. [...] celem sprawdzenia standardu świadczonych usług. Pismem z dnia [...] stycznia 2005 r. Stowarzyszenie uściśliło wniosek z dnia [...] września 2004 r. ograniczając go do budynku przy ul. [...] i informując równocześnie, że działalność w pozostałych budynkach pełni funkcje noclegowni dla bezdomnych. Pismem z dnia [...] czerwca 2005 r. Wojewoda [...] wezwał Stowarzyszenie do udzielenia informacji o realizacji zaleceń wynikających z przeprowadzonej kontroli oraz pouczył o treści art. 130 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. przewidującego kary pieniężne za niewykonanie zaleceń pokontrolnych oraz za prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku przewlekle chorym lub niepełnosprawnym bez zezwolenia. Stowarzyszenie w piśmie z dnia [...] czerwca 2005 r. oświadczyło, że rezygnuje całkowicie z ubiegania się o zezwolenie na prowadzenie placówki na warunkach określonych ustawą o pomocy społecznej i wycofuje swój wniosek z dnia [...] września 2004 r. Oświadczyło, że placówka "[...]" będzie pełnić funkcje noclegowni i schroniska dla osób bezdomnych do czasu uzyskania przez daną osobę miejsca w domu pomocy społecznej. Wskazano, że działalność statutowa Stowarzyszenia w zakresie pomocy osobom starszym i bezdomnym jest oparta na bezpłatnym dzierżawieniu budynku przy ul. [...] i [...] oraz na pracy wolontariuszy. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, nie oferuje świadczeń kompleksowej pomocy społecznej w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i nie jest dotowane w budżetu państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00