Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2007 r., sygn. VI SA/Wa 2132/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Grzelak Asesor WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska (spr.) Protokolant Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2007 r. sprawy ze skargi C. P. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną przez C. P. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...] października 2006 r. Komendant Główny Policji po rozpatrzeniu odwołania C. P. - od decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] września 2005 r. nr [...] cofającej pozwolenie na broń palną myśliwską utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...].
Do wydania decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym: pismem z dnia [...] kwietnia 2005 r. na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) organ Policji (Komendant Wojewódzki Policji w [...]) zobowiązał C. P. do niezwłocznego poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym oraz przedstawienia wydanych orzeczeń w terminie 7 dni. Dla uzasadnienia zobowiązania wskazano, iż do organu wpłynęła skarga jednego z myśliwych, w której podnoszono, iż stan zdrowia posiadacza broni stwarza zagrożenie dla innych uczestników polowania i jego samego.
C. P. przedłożył orzeczenie psychologiczne oraz orzeczenie lekarskie nr [...], w którym uprawniony lekarz stwierdził, iż skarżący nie należy do osób wymienionych w art. 15 ust. 1 pkt 2-4 ustawy o boni i amunicji i może dysponować bronią.
Od orzeczenia lekarskiego do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w [...] na podstawie § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 września 2000 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń (Dz. U. Nr 79, poz. 898 z późn. zm.) odwołał się Komendant Wojewódzki Policji w [...]. W uzasadnieniu odwołania wskazał, iż broń myśliwska jest bronią szczególnie niebezpieczną, wymagającą całkowitej sprawności rąk, podczas, gdy skarżący posiada protezę lewej kończyny górnej, co w znacznym stopniu ogranicza posługiwanie się bronią palną myśliwską. Powołał się na treść § 2 ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 września 2000 r., badanie lekarskie osoby m. in. posiadającej pozwolenie na broń powinno przeprowadzać się "... ze szczególnym uwzględnieniem (...) stanu narządu wzroku, słuchu i równowagi oraz sprawności układu ruchu." Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w [...], po rozpatrzeniu odwołania stwierdził, iż skarżący nie posiada zdolności fizycznej i psychicznej do dysponowania bronią w myśl art. 15 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.