Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 lutego 2007 r., sygn. VII SA/Wa 1554/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Cieśla, , Sędzia WSA Leszek Kamiński, Asesor WSA Paweł Groński (spr.), , Protokolant Ewa Sawicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2007 r. sprawy ze skargi A. K. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w W. z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia prawa wykonywania zawodu. I. uchyla zaskarżoną uchwałę oraz poprzedzającą ją uchwałę organu pierwszej instancji, II. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w W. na rzecz skarżącej A. K. kwotę 515 zł (pięćset piętnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Uchwałą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w B. z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] na podstawie art. 24 ust. 1, pkt 2 i ust. 2 w związku z art. 4 ust. 2, pkt 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. z 1991 r. Nr 41, poz. 178 ze zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 lipca 2004 r. w sprawie rodzaju dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie (Dz. U. z 2004 r. Nr 182, poz. 1881 sprostowano Dz. U. z 2004 r. Nr 194, poz. 2003) - odmówiono A. K. stwierdzenia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki.

W uzasadnieniu uchwały podniesiono, że zgodnie z cytowanym wyżej rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 lipca 2004 r. od 1 stycznia 2005 r. absolwenci studiów magisterskich są zobowiązani przedstawić dyplom z suplementem. Wnioskodawczyni przedłożyła dyplom ukończenia studiów magisterskich na Uniwersytecie [...] w T. na kierunku pielęgniarstwo, z wymaganym suplementem z którego wynikało, że czas trwania odbytych studiów wynosił 4 lata ( 8 semestrów).

Organ I instancji stwierdził, że wskazana w suplemencie ilość godzin jest niezgodna z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia standardów nauczania dla poszczególnych kierunków studiów i poziomu kształcenia (Dz. U. Nr 116, poz.1004 ze zm.), które w załącznikach nr 48 i 49 określa limit godzin kształcenia magistrów na 6100 godzin (10 semestrów). Suplement do dyplomu A. K. nie potwierdza spełnienia wymaganego limitu godzin nauczania, a zatem brak było podstaw prawnych - pomimo ukończenia studiów stacjonarnych - do nabycia kwalifikacji zawodowych i stwierdzenia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00