Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 lutego 2007 r., sygn. I SA/Rz 27/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Kazimierz Włoch Asesor Małgorzata Niedobylska /spr./ Protokolant sek.sąd. Beata Janczewska po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 8 lutego 2007r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - oddala skargę -
Uzasadnienie
Wnioskiem z 25 kwietnia 2005r. Spółka z o.o. "A" z siedzibą w M., zwana dalej Spółką, zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż w dniu składania wniosku posiadała zaległości podatkowe w stosunku do Gminy Miejskiej M. z tytułu podatku od nieruchomości, których nie była w stanie uregulować. Wystąpiła zatem do Gminy z propozycją zawarcia porozumienia w sprawie konwersji długu na kapitał zakładowy Spółki, w zamian za wygaśnięcie części zobowiązania podatkowego oraz przeniesienia własności nieruchomości, w zamian za wygaśnięcie pozostałego zobowiązania podatkowego. Pytanie skierowane do Naczelnika Urzędu Skarbowego miało następujące brzmienie: "Czy wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w myśl art.66 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1999r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.), poprzez przeniesienie prawa własności nieruchomości na rzecz Gminy Miejskiej M. w zamian za zaległości podatkowe Spółki z tytułu podatku od nieruchomości jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535)?
Spółka stanęła na stanowisku, iż przeniesienie własności rzeczy na rzecz gminy w trybie art.66 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej jest szczególnym przypadkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Natomiast wygaśnięcie zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jest to forma zapłaty zaległości.